Dlaczego nowe mieszkania w Warszawie są tak drogie?

Artykuł sponsorowany
Warszawa

Warszawa

Podziel się:

Polska gospodarka mierzy się z problemem ekonomicznym, którego nie było od lat. Rekordowa inflacja uderza w portfele rodaków; ci zaś coraz liczniej przechodzą na oszczędny tryb życia. Rosnące koszty wywołały stagnację na rynku nieruchomości, co sprawiło, że ich ceny wciąż pozostają wysokie dla kupujących. Czy ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie?

Problemy z kredytem

Perspektywa rosnących stóp procentowych przeraziła potencjalnych nabywców, którzy coraz częściej postanawiają odkładać decyzję o zakupie nieruchomości. Szacuje się, że liczba kredytów udzielanych w całym kraju spadła w tym roku o około 60%. W efekcie nowe mieszkania w Warszawie wciąż czekają na swoich nabywców.

Przyczyną takiej sytuacji nie jest wyłącznie ograniczenie wydatków przez kupujących. Gospodarka w kraju nie należy teraz do stabilnych, o czym świadczą rekordowo wysokie ceny dóbr oraz usług. Banki coraz ostrożniej udzielają kredytów, stąd też wyższe wymagania i rosnąca liczba odrzuconych wniosków.

Ceny mieszkań w Warszawie

Wartość stołecznych nieruchomości to wciąż gorący temat do dyskusji. Nowe mieszkania w Warszawie są droższe niż przed rokiem średnio o 1 tysiąc złotych za metr kwadratowy. W większości dzielnic kwota ta oscyluje wokół 13,5 tysiąca, jednak są miejsca, w których trzeba zapłacić nawet 20 tysięcy za metr kwadratowy. Dokonanie transakcji komplikuje spadająca zdolność kredytowa, stawiając nabywców w dość trudnej życiowej sytuacji.

https://m.wm.pl/2022/10/orig/02-mieszkania-w-warszawie-918011.jpg

Inwestycje deweloperskie

Ostatnie lata przyniosły pasmo udanych transakcji deweloperom nieruchomości. Rozochoceni tym faktem inwestorzy realizują kolejne projekty, w których nie brakuje lokali o dużym metrażu. Nagłe pogorszenie sytuacji finansowej rodaków zmusiło ich do poszukiwania nieruchomości o mniejszej powierzchni, zatem nowe mieszkania w Warszawie, zazwyczaj te 3- lub 4-pokojowe nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak standardowe 2-pokojowe lokale.

Cykl podwyżek stóp procentowych oraz inflacja sprawiły, że ceny nieruchomości są aktualnie wręcz zaporowe. Wartość nieruchomości w najdroższych dzielnicach (Ochota, Wola, Białołęka) wzrosła nawet o 30%. Dodatkowo sporo projektów deweloperskich zakłada budowę mieszkań o wysokim standardzie, a tego typu obiekty aktualnie nie znajdą zbyt szybko nabywców.

W stolicy żyje się inaczej

Nie od dziś wiadomo, że stolica Polski zapewnia mnóstwo możliwości na rozwój zawodowy i osobisty. Warszawa gwarantuje wyższe płace, dostęp do atrakcyjnych ofert pracy i bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową. Trudno dziwić się studentom czy tym, którzy rozpoczynają zawodową karierę, że chcą być związani z nowoczesnym miastem, które oferuje tak wiele w jednym miejscu.

Zakup nieruchomości w stolicy z pewnością będzie sporym wyzwaniem i obciążeniem finansowym, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować stan swojego budżetu. Specjaliści ostrożnie wypowiadają się odnośnie do prognoz na rynku nieruchomości, toteż nie wiadomo, czego się spodziewać. Bieżąca sytuacja ekonomiczna nie napawa optymizmem, lecz być może nastąpi przełom, który przełoży się na wzrost sprzedaży mieszkań.