WM.pl
23 maja 2025, Piątek
imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
  • 16°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Jest wniosek o zmianę nazwy Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości

2022-11-14 09:49:05(ost. akt: 2022-11-14 09:50:18)
Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Radny Łukasz Zakrzewski złożył do rady miejskiej wniosek o zmianę nazwy Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości.

Warto przeczytać

  • [WIDEO] Jak mieszkańcy Olsztyna oceniają I turę wyborów?
  • Przyjazna rywalizacja oraz życiowe przygotowanie [ZDJĘCIA]
  • Wielka akcja KAS. Nielegalne e-papierosy zalewają rynek
Główne obchody uroczystości patriotycznych odbywają się tradycyjnie m.in. w Parku Rogera Goemaere’a przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków w Giżycku. Zdaniem radnego Łukasza Zakrzewskiego uroczystości patriotyczne powinny się odbywać w miejscu o nazwie odpowiadającej ich randze. Stąd wniosek o zmianę nazwy parku.

- Liczę na to, że wniosek trafi do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Giżycku, gdzie uzyska pozytywną opinię. Jestem gotów wraz z członkami tejże komisji oraz obsługą prawną rady miejskiej, wspólnie pracować nad ostatecznym wyglądem odpowiedniej uchwały zmieniającej nazwę Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości.

Wniosek o podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy parku trafił do przewodniczącego rady 8 listopada, jaka zapadnie decyzja, okaże się być może już na najbliższej listopadowej sesji.

Park Rogera Goemaere’a w Giżycku
Fot. Renata Szczepanik
Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Rogera Goemaere był francuskim politykiem który w czasie wojny działał w francuskim ruchu oporu. W latach 90. ubiegłego stulecia przewodniczący Rady Generalnej francuskiego departamentu Loir-et-Cher, rzecznik partnerstwa tego departamentu z Giżyckiem i Mazurami. Był inicjatorem nawiązania współpracy turystycznej i gospodarczej pomiędzy francuskim regionem Loir-et-Cher a Giżyckiem i Węgorzewem. Za zasługi w działalności polonijnej został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu za Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zmarł w 2000 r. Rok później na pamiątkę współpracy mazursko-francuskiej nadano miejskiemu parkowi przy ul. Moniuszki i Św. Brunona imię Rogera Goemaere'a. W Giżycku działa Stowarzyszenie Współpracy Mazursko-Francuskiej.
ona

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Giżycko park Rogera Goemaere’a zmiana nazwy parku uroczystości patriotyczne
Renata Szczepanik
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B