Setki kartek do astronoma. Tak Olsztyn zaczyna Rok Mikołaja Kopernika
2022-12-06 07:12:44(ost. akt: 2022-12-05 16:22:28)
6 grudnia to imieniny Mikołaja, szczególnie Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w olsztyńskim planetarium można oglądać wystawę pocztówek z życzeniami do astronoma. To początek szczególnych obchodów Roku Mikołaja Kopernika.
W 2023 roku będziemy obchodzili 550 rocznicę urodzin i 480 rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. Właśnie dlatego w Polsce obchodzony będzie Rok Mikołaja Kopernika. Astronom z Olsztynem jest szczególnie związany. Z tego powodu Przedszkole Miejskie nr 1 w Olsztynie powołało do życia sieć „Przyjaciele Mikołaja Kopernika”, w którą włączyły się przedszkola, szkoły i placówki kulturalno-oświatowe z Olsztyna. Pierwszym projektem jest wystawa pocztówek do Mikołaja Kopernika, które od 6 grudnia można oglądać w olsztyńskim planetarium. Jest ich ok. 200. Kartki przygotowały przedszkolaki z olsztyńskich placówek i uczniowie III LO, którego patronem jest Mikołaj Kopernik.
— Kartki są wyrazem wdzięczności, zaangażowania, kreatywnego spojrzenia dzieci na postać i naukowe dokonania Mikołaja Kopernika — zauważa Małgorzata Zabolewicz, wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie. — Wystawa prac jest też prezentem imieninowym dla wybitnego uczonego. Prace wykonane są różnorodnymi technikami plastycznymi, niektóre zawierają pisane życzenia dla Mikołaja w języku polskim i angielskim. Większość prac jest próbą malowania portretu wielkiego uczonego. Ale to dopiero początek, bo w przyszłym roku zaplanowane jest mnóstwo atrakcji. Zaczniemy od urodzin Mikołaja Kopernika w lutym, a skończymy w czerwcu. Chcemy, aby nasz wielki uczony stał się inspiracją do rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży światem nauki — astronomii, matematyki, medycyny, prawa i ekonomii.
Przypomnijmy, że Mikołaj Kopernik przybył do olsztyńskiego zamku z Fromborka w listopadzie 1516 roku, by objąć tu urząd administratora dóbr kapituły warmińskiej. Był kanonikiem warmińskim, a Olsztyn — obok Pieniężna i Fromborka — był miastem, którym zarządzała właśnie kapituła warmińska złożona z kanoników. W tutejszym zamku Kopernik, z niewielkimi przerwami, rezydował w latach 1516-21. W trakcie swojego pobytu w krużganku zamkowym wykonał istniejącą do dzisiaj tablicę, która służyła między innymi do obliczeń związanych z długością roku astronomicznego. To unikatowy eksponat i jedyny na świecie oryginalny, ocalały przyrząd astronomiczny słynnego uczonego. Wyliczenia, jakie poczynił Kopernik przy użyciu tej tablicy już po śmierci astronoma zostały wykorzystane przy reformie kalendarza.
ar
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez