5 ciekawostek o klockach Lego, które Cię zaskoczą

2023-01-02 14:10:00 (ost. akt: 2023-01-02 14:12:51) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Klocki Lego zna każdy. Te duńskie zabawki coraz częściej służą jako forma nauki i rozrywki nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Pełnoletni fani Lego znajdują dla siebie skomplikowane zestawy, które stanowią sposób na kreatywny wypoczynek offline, a czasem także wybierają Lego jako opłacalną formę inwestycji własnych oszczędności. Ogromny sukces klocków Lego sprawia, że są fenomenem na skalę światową, a przy tym wiąże się z nimi sporo ciekawych faktów.

Klocki Lego mają długą historię – firma założona w 1932 roku, zajmująca się produkcją drewnianych klocków, w 1954 roku oficjalnie wprowadziła do swojej oferty plastikowe klocki Lego (dzisiaj możemy wybierać spośród setek zestawów dostępnych np. na stronie TaniaKsiazka.pl). Od tamtej pory olbrzymi sukces zabawek nie przestaje zadziwiać. Kolejne pokolenia bawią się klockami Lego i miło wspominają chwile z dzieciństwa spędzone na układaniu zestawów lub tworzeniu własnych konstrukcji z Lego. Jeśli jesteś fanem duńskich klocków, ciekawostki na ich temat z pewnością Cię zainteresują.

1. Największe zestawy Lego

Osoby, które lubią układać Lego w wolnych chwilach, często poszukują coraz bardziej skomplikowanych zestawów, by satysfakcja z układania była jeszcze bardziej odczuwalna! Największe zestawy klocków Lego dostępne w sprzedaży zaskakują ilością elementów oraz efektownymi projektami:

• LEGO Art – Mapa świata (11.000 elementów)
• LEGO Wieża Eiffla (10.001 elementów)
• LEGO Titanic (9090 elementów)
• LEGO Koloseum (9036 elementów)
• LEGO Gwiezdne Wojny Sokół Millennium (7541 elementów)
• LEGO Star Wars AT–AT (6785 elementów)
• LEGO Harry Potter Zamek Hogwart (6020 elementów)
• LEGO Real Madryt — Stadion Santiago Bernabéu (5876 elementów)

Niektóre z tych zestawów wciąż są dostępne i z pewnością sprawdzą się jako efektowny podarunek dla bliskiej osoby – do układania wspólnie lub samodzielnie. Dla wielu osób kultowe zestawy Lego stanowią także przedmiot inwestycji, ponieważ oryginalnie zapakowane klocki nie tracą na wartości. Według ekonomistów inwestowanie w Lego jest opłacalne bardziej niż w złoto.

2. Klocki Lego biją rekordy popularności i… kilka innych

W 2012 roku Lego trafiło do Księgi Rekordów Guinessa jako największy producent opon w historii – mowa oczywiście o oponach do modeli samochodów budowanych z klocków. Lego przyczyniło się jednak do większej liczby zaskakujących rekordów. Przykłady?

• Największy dom zbudowany z klocków Lego ma wymiary 4,69 m wysokości, 9,39 m długości i 5,75 m szerokości. 
• Największa kolekcja Lego należy do Kyle’a Ugone, który ma w swoim zbiorze aż 1091 zestawów, które zbiera od 1986 roku.
• Największy szkielet stworzony z klocków Lego to replika szkieletu T–rexa w skali 1:1 o wysokości 6 metrów! Do jej zbudowania użyto aż 80 020 elementów.

3. Skąd wzięła się nazwa Lego?

Słynna nazwa klocków Lego, prosta do wymówienia i zapisania dla osób posługujących się różnymi językami, to w rzeczywistości skrót utworzony od duńskiego sformułowania „baw się”, które w tym języku zapisujemy: „leg godt”. Co ciekawe, po łacinie Lego oznacza „składam”. Nazwę wymyślił w 1934 roku Ole Kirk Christiansen, założyciel fabryki zabawek, która niedługo później stworzyła legendarne klocki.

4. Populacja figurek Lego przewyższy ludzką?

Pierwsze figurki Lego pojawiły się w 1978 roku i od tamtej pory wyprodukowano ich już ponad 5 miliardów – ich liczba rośnie w tak szybkim tempie, że może przewyższyć populację ludzkości! Figurki Lego czasem przedstawiają konkretne postacie znane z książek, filmów, a nawet z historii, innym razem są po prostu przedstawicielami np. konkretnego zawodu lub pasują tematycznie do zestawu klocków Lego. Wśród nich znajdziemy m.in. Harry’ego Pottera, Gandalfa, szturmowców, Batmana, Jokera, Supermana, ale także wikinga, kowboja itd. Oprócz ludzików Lego duńska marka wyprodukowała także figurki przedstawiające zwierzaki – od koni, przez delfiny, żaby, rekiny i małpy, aż po dinozaury.

5. Podlaska chata z klocków Lego

W ramach Lego Ideas – inicjatywy, która umożliwia zgłaszanie własnych pomysłów na zestawy Lego – pojawiła się niecodzienna propozycja: tradycyjna podlaska chata wraz z podwórkiem. To pomysł Łukasza Więcka z Białegostoku, który we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną stworzył ten efektowny zestaw. Zachwyca przede wszystkim nawiązanie do tradycji i niezwykła precyzja, a otwierany dach chaty umożliwia zerknięcie do jej wnętrza. Zestaw zawiera figurki dwóch domowników wraz z psami i do jego wybudowania potrzebnych jest ok. 3000 elementów. Łukasz Więcej konstruował chatę z Lego przez około miesiąc i w ciągu zaledwie kilku dni zdobył wymagane przez Lego Ideas 10.000 głosów oddanych na ten projekt przez internautów.

Im bardziej zagłębiamy się w świat Lego, tym bardziej fascynujący się wydaje! A jeśli po tych ciekawostkach nadal chcesz odkrywać świat duńskich klocków, sięgnij po książkę Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie autorstwa Andersen Jens. To bogato ilustrowana książka przedstawiająca historię trzech pokoleń, które tworzyły markę Lego, idealna dla fana ponadczasowych klocków.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB