Mieszkańcy Olsztyna z roku na rok używają mniej wody
2023-01-19 13:16:23(ost. akt: 2023-01-20 08:35:40)
Każda kropla ma znaczenie. W Olsztynie z roku na rok spada zużycie wody. Oszczędzamy? Ale w 2022 roku wyjątkowo z kranów popłynęło jednak więcej wody. Dlaczego?
Od 2021 roku w Olsztynie obowiązuje zasada uzależniająca opłaty za wywóz nieczystości od metrów sześciennych zużytej wody. Żeby więc płacić mniej za śmieci, zaczęliśmy przykręcać kurek. Nie da się jednak zakręcić go w ogóle.
— Od momentu, kiedy koszt wywozu śmieci stał się zależny od tego, ile wody zużyję, zaczęłam myśleć, jak jej nie marnować. Bo gdy zużycie wody w domu jest znacznie mniejsze, również rachunki są niższe — przyznaje pani Anna, nauczycielka z Olsztyna. — Gdzieś wyczytałam, że ok. 30 proc. zużywanej w gospodarstwie domowym wody idzie na spłukiwanie ubikacji, więc staramy się rodzinnie, jedna osoba po drugiej, korzystać z toalety i spłukiwać wodę na końcu. Tak jest rano, gdy wracamy z pracy i wieczorem. I naprawdę widać różnicę w opłatach. Zainwestowaliśmy też w zmywarkę, ale trudno mi na razie powiedzieć, ile pozwala nam oszczędzać. To najnowszy zakup, ale gdy wybieraliśmy w sklepie model, stawialiśmy na taki sprzęt, który potrzebuje do zmywania jak najmniej wody i energii. Włączamy ją, gdy jest pełna. Tak samo robimy z pralką, choć kiedyś lubiłam robić tzw. „małe przepierki”. W czasach, gdy inflacja mocno zagląda nam do portfeli, takie oszczędzanie wchodzi w krew.
Przypomnijmy, że w 2021 roku za każdy zużyty metr sześcienny wody w Olsztynie trzeba zapłacić 9,70 zł za odbiór odpadów.
Coraz mniej wody?
— Zanotowaliśmy znaczny spadek — potwierdza Anita Chudzińska, rzecznik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. — W 2021 roku sprzedaż wody wyniosła
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez