Okna 3-szybowe: sposób na oszczędzenie na ogrzewaniu

2023-01-26 22:43:09 (ost. akt: 2023-01-26 22:51:33) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Dawniej poddasze traktowano jako typowe zbiorowisko pozostałych rzeczy, których nie dało się upchnąć do garażu i piwnicy. Niewiele osób decydowało się wykorzystać tę przestrzeń jako powierzchnię mieszkalną. Czasy się jednak zmieniły. Aktualnie bowiem, to właśnie poddasze bardzo często staje się jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc w domu. Kreatywność w urządzaniu tej strefy stoi na bardzo wysokim poziomie. Projektanci sięgają po oryginalne style, tworząc nowe trendy aranżacyjne. Ogromne znaczenie w projektowaniu powierzchni poddasza, odgrywa dostęp do światła, a z nim zaś wiąże się wybór odpowiednich okien. Ich rozmieszczenie, układ i rozmiar, należy rozważyć już na etapie projektowania domu. Dostęp do światła dziennego odegra bowiem w późniejszym etapie kluczową rolę z punktu widzenia aranżacji, ale i oszczędności na ogrzewaniu. A zatem na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

1. Okna dachowe w projekcie domu
a) Parametry techniczne okien dachowych, o których warto pamiętać
2. Dlaczego okna 3-szybowe to najlepszy wybór?
3. Okna 3-szybowe rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb

Okna dachowe w projekcie domu
Najbardziej popularnym rodzajem okien na poddasze domu są okna połaciowe. Ich przewaga nad klasycznymi oknami pionowymi, polega na przepuszczalności światła. Jak się bowiem okazuje, połaciowe dostarczają go do wnętrza nawet 2 razy więcej. Poza tym, w odróżnieniu od okien pionowych montowanych na lukarnie lub ścianie szczytowej, dają architektom większą swobodę w projektowaniu. Obecnie dąży się do tego, by wnętrze miało dostęp do naturalnego światła w jak największym stopniu. Dlatego też przeszklenia na poddaszu, powinny być idealnie dopasowane zarówno do bryły domu, jak i koncepcji aranżacyjnej.
Parametry techniczne okien dachowych, o których warto pamiętać
Istotną kwestię stanowi zatem rozmiar okien dachowych. Ich powierzchnię należy dopasować do wielkości samego poddasza, co jest podyktowane prawem budowlanym. Zgodnie z przepisami, 1 m2 powierzchni przeszklenia, oświetla między 8, a 10 m2 powierzchni podłogi. Parametry określają minimalną oczekiwaną powierzchnię względem projektu. Można ją oczywiście zwiększyć, dostosowując do indywidualnych potrzeb. Obecnie popularnym zabiegiem aranżacyjnym, są duże powierzchnie przeszkleń. W związku z czym w nowoczesnym budownictwie, które dąży do maksymalnego oświetlenia wnętrza, stosuje się kilka okien dachowych zamontowanych obok siebie. W ten sposób pomieszczenie jest jasne, a promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenie (co może mieć swoje plusy i minusy w zależności od pory roku). Planując układ okien na poddaszu jeszcze na etapie projektowania, należy zatem wziąć pod uwagę ich układ czy też rozmieszczenie na budynku, wielkość, rodzaj i współczynnik przenikania ciepła. Zgodnie z przepisami, nie powinien przekraczać 1,1 W/[m2K]. Przykładem okien odpowiadających powyższym parametrom są okna dachowe 3-szybowe.

Dlaczego okna 3-szybowe to najlepszy wybór?
Okna z pojedynczymi szybami na szczęście odeszły już do przysłowiowego lamusa. Aktualnie jednym z najczęściej wybieranych modeli są okna trójszybowe. Szyby w danym pakiecie szybowym, oddzielone są ramką dystansową. Przestrzenie między nimi nazywa się komorą. W przypadku tego rodzaju dwukomorowych okien, współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,5 W/m2K, czyli o połowę mniej niż w oknach jednokomorowych. Komory w oknach 3-szybowych wypełnia argon. Gaz charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Zastosowane na szybach powłoki ciepłochronne lub selektywne, znacząco poprawiają izolacyjność okien, a tym samym wpływają na ocieplenie wnętrza. Okna trójszybowe, to także świetne zabezpieczenie domu przed wychłodzeniem. Z drugiej zaś strony, są idealnym izolatorem przed uciążliwymi promieniami słonecznymi w okresie wakacyjnym. Dodatkowo, co może zainteresować osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych tras, dwukomorowa szyba, niweluje hałas z zewnątrz.

Okna 3-szybowe rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb
Istotną kwestię w przypadku okien 3-szybowych, stanowi różnorodność oferty. Na stronie https://renowa24.pl/pol_m_okna-dachowe_okna-dachowe-3-szybowe-3833.html każdy znajdzie okna dachowe 3-szybowe dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wbrew powszechnej opinii związanej z wysokimi cenami tego rodzaju okien, w sklepie bardzo często można trafić na korzystne oferty specjalne. Okna dachowe w renowa24.pl, występują w wielu odsłonach zarówno jeśli chodzi o ich funkcjonalność, jak i estetykę. To klient ostatecznie decyduje również o systemie otwierania. W sklepie można bowiem się zaopatrzyć zarówno w okna 3-szybowe z uchwytem w górnej części, jak i w wersji z klamką na dole.

Okna są jednym z kluczowych elementów konstrukcji domu, mającym wpływ na energooszczędność. Ich izolacyjne właściwości przekładają się na obniżanie rachunków za ogrzewanie. Pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę wnętrza. Z jednej strony bowiem nie blokują ciepła pochodzącego ze światła promieni słonecznych, z drugiej zaś, zabezpieczają budynek przed wychłodzeniem. To bardzo wygodne, a przede wszystkim korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco ograniczyć wydatki budżetu domowego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB