Czym kierować się podczas zakupu nowego telewizora?

2023-02-20 21:17:21 (ost. akt: 2023-02-20 21:18:47)

Podziel się:

Wybór telewizora w dzisiejszych czasach nie zawsze jest prosty - szeroka oferta sklepów sprawia, że ciężko jest zdecydować się na konkretny model. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka kwestii. Czym wyróżniają się dobre telewizory? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym zamieściliśmy kilka cennych wskazówek.

Jak wybrać dobry telewizor?

Podejmując decyzję o zakupie nowego telewizora, w pierwszej kolejności warto określić swoje osobiste potrzeby. Jak wiadomo, w obecnych czasach odbiornik nie służy już wyłącznie do oglądania ulubionych programów - równie wiele osób ceni sobie konsolowe rozgrywki na dużym ekranie oraz odtwarzanie na nim filmów dostępnych w internecie. Ze względu na to, dobrze jest dostosować parametry sprzętu, aby był idealnie przystosowany również do zadań innych, nie tylko oglądania telewizji. Pierwszymi z istotniejszych parametrów są nie tylko przekątna ekranu, ale i jego rozdzielczość oraz typ matrycy. Tańsze sprzęty wyposażone są najczęściej w ekran LED, jednak chcąc cieszyć się szczegółowym obrazem i żywymi barwami, lepiej zdecydować się na telewizor OLED lub QLED. Jeszcze lepsze efekty zapewnią telewizory wyposażone w podświetlenie i technologię HDR, idealnie oddającą dynamikę wyświetlanego obrazu. Obraz to jedna kwestia - warto pamiętać również o dźwięku oraz złączach, które pozwolą na podłączenie wybranych sprzętów.

Telewizory do gier i odtwarzania filmów - czym powinny się wyróżniać?

Planując konsolowe rozgrywki na telewizorze szczególnie warto mieć na uwadze jego kwestie techniczne. W tym przypadku lepiej niż telewizory LCD czy telewizor LED sprawdzą się telewizory plazmowe, charakteryzujące się doskonałym kontrastem, głęboką czernią i szerokim kątem widzenia. Dzięki temu wyświetlany obraz będzie wysokiej jakości, bez efektu rozmycia krawędzi. Urządzenie, które będzie służyć graniu na podłączonej do niego konsoli powinno dodatkowo posiadać wysoką częstotliwość odświeżania. Jest to parametr odpowiadający za ilość klatek wyświetlanych na sekundę. Idealna częstotliwość do rozgrywek to ok. 100 Hz, podczas, gdy do odtwarzania filmów w zupełności wystarczy 60 Hz. Wybierając wyższą częstotliwość można jednak liczyć na niezwykle płynny obraz, nawet w przypadku dużej dynamiki na ekranie.

Telewizor Smart TV - czy warto decydować się na tą funkcję?

Już od dłuższego czasu w sklepach ze sprzętem RTV, między innymi na stronie https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory bez problemu można zakupić telewizory wyposażone w Smart TV. Z pewnością jest to przydatna funkcja, dzięki której w prosty sposób można mieć swobodny dostęp do Internetu na swoim telewizorze. Urządzenie można połączyć z domową siecią, na przykład za pomocą Wi-Fi, co umożliwi wyświetlanie stron internetowych oraz oglądanie programów dostępnych wyłącznie w Internecie. Podobnie będzie działać również telewizor posiadający Android TV, na którym użytkownik dodatkowo będzie mieć dostęp do sklepu z aplikacjami Google.

Jak dobrać właściwy rozmiar telewizora?

Wiedząc już, jakie parametry techniczne powinien posiadać wymarzony sprzęt, warto również dobrać jego odpowiednią wielkość. Chociaż obecnie popularne są telewizory o pokaźnym ekranie, 60 lub więcej cali nie zawsze będzie korzystnym wyborem. Najlepiej zasugerować się dość prostą zasadą, czyli dobieraniem wielkości urządzenia do metrażu pomieszczenia. W małym pokoju lepiej sprawdzi się telewizor do 40 cali - znacznie większe urządzenia, z ekranem mającym powyżej 50 cali, znacznie lepiej umieścić w przestrzennym pomieszczeniu. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o prezencję, lecz o zdrowie jego użytkowników. Oglądanie telewizji lub granie w gry na zbyt dużym ekranie bądź siedząc zbyt blisko odbiornika sprawi, że oczy znacznie szybciej się zmęczą, podobnie jak szyja, co z czasem może powodować coraz częstsze bóle głowy. Za optymalną odległość, jaka powinna dzielić widza od telewizora, uznaje się obecnie co najmniej 2 metry.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB