WM.pl
20 lipca 2025, Niedziela
imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
  • 25°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
    • Ogłoszenia
    • Anty-defamation
    • Kongres Przyszłości
    • Europe Direct
    • Plebiscyt Sportowy
    • Krasnal.info
    PODZIEL SIĘ

    Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego [wywiad z Eleną Svetlichnayą, koordynatorką oddziału psychiatrycznego szpitala w Iławie]

    2023-02-22 15:04:49(ost. akt: 2023-02-23 07:39:44)
    zdjęcie ilustracyjne

    zdjęcie ilustracyjne

    Autor zdjęcia: pixabay.com

    POWIAT\\\ — Poradnia Zdrowia Psychicznego przy Powiatowym Szpitalu w Iławie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Już teraz czynimy starania, by w najbliższym czasie zatrudnić więcej specjalistów. By sprostać potrzebom społecznym — mówi Elena Svetlichnaya, psychiatra, koordynatorka oddziału psychiatrycznego w Powiatowym Szpitalu w Iławie.

    Warto przeczytać

    • Pożar na terenie Nadleśnictwa Parciaki? Na miejscu było...
    • Skrzydlate lato w Arboretum! Motyle zamieniły ogród w bajkę...
    • 230 naszyjników z bursztynu ukrytych w aucie! Przemyt udaremniony...
    Elena Svetlichnaya

    — Przy Szpitalu Powiatowym w Iławie powstaje właśnie Centrum Zdrowia Psychicznego. Proszę o nim opowiedzieć.
    — W związku z trwająca reformą opieki psychiatrycznej oraz realizacją Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w całej Polsce tworzone są Centra Zdrowia Psychicznego (CZP). Nasze CZP przy Powiatowym Szpitalu w Iławie będzie zapewniać opiekę psychiatryczną dla osób zamieszkujących dwa powiaty: iławski i nowomiejski, czyli dla około 100 tys. mieszkańców. W każdym Centrum Zdrowia Psychicznego w zależności od potrzeb, pacjent będzie objęty opieką psychologa, pielęgniarki psychiatrycznej, terapeuty. Wszyscy oni będą pełnić dyżury w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym, gdzie osoby szukające pomocy psychiatrycznej, psychologicznej czy psychoterapeutycznej, będą mogły uzyskać pomoc. Opiekę w Centrum Zdrowia Psychicznego cechować będzie dostępność pomocy oraz jej indywidualne dostosowanie — tak by leczenie i opieka nad pacjentami była jak najbliżej miejsca ich zamieszkania.

    — Na jakie problemy psychiczne cierpią dziś Polacy?
    — Większość pacjentów zgłaszających się do poradni cierpi na zespoły depresyjne, zaburzenia nerwicowe, a także problemy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Natomiast w lecznictwie stacjonarnym mamy do czynienia z psychozami o różnej etiologii, schizofrenią paranoidalną, chorobą afektywną dwubiegunową, zespołami otępiennymi, zaburzeniami osobowości.

    — Częściej cierpią mężczyźni czy jednak kobiety?
    — Na podstawie większości badań częstość zaburzeń psychicznych u kobiet i mężczyzn jest porównywalna. Stwierdzono natomiast różnice w obrazie klinicznym niektórych zaburzeń występujących u kobiet i mężczyzn, np. depresji czy zespołów uzależnień. U kobiet częściej niż u mężczyzn rozpoznajemy zaburzenia nastroju typu depresyjnego, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania — czyli anoreksję i bulimię, oraz zaburzenia osobowości histrionicznej, lękliwej i zależnej. Wśród mężczyzn natomiast częściej diagnozuje się: zespoły uzależnień od substancji psychoaktywnych, zaburzenia osobowości schizoidalnej oraz zaburzenia osobowości antyspołecznej. Należy zauważyć także, że mężczyźni znacznie rzadziej zgłaszają się po poradę, często ukrywając swój problem przed otoczeniem.

    — Jak wielkim problemem jest wypalenie zawodowe?
    — W dzisiejszych czasach — bardzo dynamicznego trybu życia i pracy, syndrom wypalenia zawodowego jest częstym zjawiskiem. Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, zwłaszcza osoby, które charakteryzują się wysokim poziomem motywacji, zaangażowania i energii. Na emocjonalny stres w pracy są narażone przede wszystkim osoby, których obowiązki zawodowe opierają się na kontakcie z innymi ludźmi, tak jak u pracowników służby zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości czy sfery edukacji. W uniknięciu wypalenia zawodowego pomocne jest praktykowanie technik antystresowych i poznawczych. W profilaktyce zdrowia psychicznego niezbędne jest zachowanie właściwej higieny psychicznej, jako zbalansowanej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, pielęgnowanie zainteresowań i pasji, a także regularna aktywność fizyczna, w tym aktywny wypoczynek. Wszystkie one ułatwiają osiągnięcie szeroko rozumianego dobrostanu.

    — Na jakie problemy zdrowia psychicznego cierpią ludzie młodzi?
    — Do najczęstszych problemów współczesnej młodzieży zaliczamy przede wszystkim uzależnienie od Internetu, uzależnienie od telefonu, social mediów, gier komputerowych. Ale to także cyberprzemoc, czyli nękanie i zastraszanie, grożenie publikacją wizerunku. Poza tym problemy z używkami, problemy w szkole, uczelni, w grupie rówieśniczej. Młodzi ludzie cierpią też na zaburzenia odżywiania, nieradzenie sobie z presją otoczenia, ale także na depresję.

    — Dziś działa w Szpitalu Poradnia Zdrowia Psychicznego. Jak wielkie jest zainteresowanie, zapotrzebowanie na wizytę? Innymi słowy — jak długo czeka się dziś na wizytę w Poradni?
    — Poradnia Zdrowia Psychicznego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, szczególnie po zakończeniu leczenia szpitalnego, co niestety, przekłada się na wydłużenie kolejek. Już teraz czynimy starania, by w najbliższym czasie zatrudnić większą ilość wysokokwalifikowanego personelu — by sprostać potrzebom społecznym.

    — Kto powinien zgłosić się do Centrum? I jaka obowiązywać będzie procedura — ze skierowaniem czy bez?
    — Do Centrum Zdrowia Psychicznego, w godzinach jego pracy może zgłosić się bez żadnego skierowania każda osoba pełnoletnia szukająca pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby, zamieszkująca na obszarze objętym Centrum. Z mocy prawa bezpłatną opieką psychiatryczną i refundacją leków objęci są wszyscy obywatele RP, bez względu na fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Po zgłoszeniu się pacjenta do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, z udziałem specjalisty zostanie przeprowadzona rozmowa wstępna celem identyfikacji problemu i opracowania planu leczenia. Na tym etapie określa się także „pilność” problemu — to taki „psychiatryczny triage”. Jeżeli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym. W przypadkach nagłych, gdy jest zagrożenie zdrowia i życia wymagające opieki całodobowej — a takie przypadki to np. ciężka depresja lub psychoza, pacjent będzie hospitalizowany niezwłocznie.

    — Chciałabym zapytać też o coś kompletnie innego: szacuje się, że co trzeci medyk w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Czy to prawda i czy wystarczy powiedzieć: medice, cura te ipsum?
    — Niestety, według ostatnich badań około 30% personelu medycznego cierpi na zaburzenia depresyjne czy lękowe. Troszcząc się o zdrowie innych, medycy — w nadmiarze obciążeni pracą — często zaniedbują swoje zdrowie. Osoby pracujące w zawodach bezpośrednio związanych z ratowaniem życia narażone są na przewlekły stres, który może być czynnikiem rozwoju wielu chorób o podłożu psychicznym oraz psychosomatycznym. Z uwagi na niedobory personelu w zasadzie we wszystkich systemach opieki zdrowotnej na świecie pracują oni ponadwymiarowo, więc do stresu dochodzi jeszcze zmęczenie, a często także wypalenie zawodowe. Natomiast co do słynnego cytatu — „lekarzu, ulecz samego siebie”, to w rzeczywistości medycy często zajmują się samoleczeniem. Natomiast potrzebują przede wszystkim zrozumienia, że są też ludźmi, potrzebują rozmowy, zrozumienia ze strony pacjenta oraz swoich przełożonych.

    Magdalena Maria Bukowiecka


    W strukturę Centrum Zdrowia Psychicznego przy Powiatowym Szpitalu w Iławie wchodzić będą:
    1. Poradnia Zdrowia Psychicznego z szeroką ofertą terapeutyczną
    2. Mobilne Zespoły Leczenia Środowiskowego, oferujące pomoc i wsparcie w domu chorego
    3. Oddział dzienny, który zapewnia opiekę 5 dni w tygodniu w trybie dziennym
    4. Oddział psychiatryczny — dla chorych wymagających całodobowego i długotrwałego leczenia
    5. Zespół interwencji kryzysowej, który służy pomocą dla osób w trudnej sytuacji osobistej

    Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
    Tagi:
    Iława powiat iławski szpital zdrowie Centrum Zdrowia Psychicznego przy Powiatowym Szpitalu w Iławie psychiatra Elena Svetlichnaya
    Magdalena Maria Bukowiecka
    więcej od tego autora

    PODZIEL SIĘ

    Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

    Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

    Zaloguj się lub wejdź przez FB

    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B