WM.pl
2 sierpnia 2025, Sobota
imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
  • 25°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Zgredek z "jedynki" już działa. Prowadzą go sami uczniowie

2023-03-07 10:24:15(ost. akt: 2023-03-07 13:19:56)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Pamiętacie sklepiki szkolne z dawnych czasów? Dziś to już rzadkość. Częściej na korytarzu można spotkać automat z przekąskami. Uczniowie mówią, że muszą przepłacać, nawet butelka wody kosztuje za dużo. A co, jeśli zapomni się długopisu? I tu do akcji wkraczają przedsiębiorczy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie.

Warto przeczytać

  • Odpust parafialny Przemienienia Pańskiego
  • Auto osobowe zderzyło się z pociągiem relacji Szczecin-Białystok...
  • Olsztyn pamięta – 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego...
Sklepiki szkolne, w których można było kupić "mydło i powidło", czyli i kanapkę, i czysty zeszyt, na fali zmienianych przepisów i walki ze śmieciowym jedzeniem, zlikwidowano dobrych kilka lat temu. Obecni uczniowie mogą ich istnienia nawet nie pamiętać. Ale od czego są dorośli?

Kiedy uczniowie SP1 w Iławie szukali rozwiązań swoich problemów, z podpowiedzią przyszła obecna opiekunka Spółdzielni, Justyna Wasilewska, wraz z dyrektorką szkoły, Beatą Żubertowską-Niksa.

Spółdzielnia Uczniowska "Zgredek" została więc założona i jej członkowie zaczęli się zastanawiać nad kierunkiem działania. Wypytywali współuczniów i usłyszeli, co byłoby w szkole najbardziej przydatne. Jeszcze w poprzednim roku szkolnym pod okiem Fundacji Projekt ARCHE ruszyły przygotowania do założenia sklepiku uczniowskiego.

Pisaliśmy o tym tutaj: W SP 1 w Iławie biorą sklepik w swoje ręce


Sklepik ruszył równo 1 marca i już podczas drugiej przerwy (bo tylko podczas przerw jest otwarty) została wyprzedana część asortymentu, jak na przykład bardzo popularne wśród uczniów slime'y, które - ugniatane w dłoniach - świetnie rozładowują stres. Poza nimi można też kupić sok w kartoniku, chrupki, coś słodkiego. Członkowie Spółdzielni zostali podzieleni na trójki i dyżurują w czasie dłuższych przerw. To piętnaście osób, ale już tyle samo kolejnych czeka, by dołączyć do Spółdzielni. Okazuje się, że praca w szkolnym sklepiku to nie tylko ciekawe zajęcie, podnoszące ważność ucznia w jego środowisku, ale też spora nauka w zakresie ekonomii.

A że sklepik był potrzebny, o tym świadczą nie tylko wypowiedzi uczniów, ale i kolejki, które co przerwę kończą się daleko na korytarzu!


Spółdzielnia Zgredek i jej sklepik uczniowski Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.


Edyta Kocyła-Pawłowska

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
spółdzielnia uczniowska Iława Szkoła Podstawowa nr 1
Edyta Kocyła-Pawłowska
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B