Jak radzić sobie z bólem głowy?

2023-05-05 11:37:14 (ost. akt: 2023-05-05 11:38:02)

Podziel się:

Ból głowy jest jedną z częstszych dolegliwości, na którą skarżą się ludzie niezależnie od płci, wieku czy szerokości geograficznej. Większość z nas doświadczyła tego typu dyskomfortu, niezależnie czy przyczyną był uraz, stres, zmęczenie czy migrena. Warto pamiętać, że ból, którego podłożem nie jest choroba, można leczyć domowymi sposobami. Sprawdź, skuteczne metody.

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie o przyczynę bólu głowy. O ile nie wywołuje go inna choroba, to może go wywołać wiele czynników. Zbytnie przemęczenie, brak snu, przepracowanie, stres czy niewłaściwa dieta to tylko początek długiej listy. Wiele osób w ten sposób reaguje też na pracę przy sztucznym oświetleniu czy hałasie. Bodźcem wywołującym atak może być intensywny zapach, odwodnienie czy używki.

Bóle głowy mogą być też wywołane przez uraz, np. upadek czy uderzenie. Wówczas należy obserwować, czy dyskomfort nie jest spowodowany również objawami towarzyszącymi. Jeśli poza bólem odczuwamy mdłości, wymiotujemy czy mamy zaburzenia widzenia, może to świadczyć o wstrząśnieniu mózgu. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który zleci dalsze badania diagnostyczne. Przy mocnym uderzeniu może bowiem powstać krwiak. 

Wiele osób cierpi też na ataki migrenowego bólu głowy. Niegdyś uważano, że tego typu ból występuje znacznie częściej u młodych osób. Dziś jest coraz częściej diagnozowany niezależnie od wieku, a jego przyczyną może być intensywny lub niezdrowy tryb życia, który prowadzimy. Ataki mają różne nasilenie i intensywność, ale charakterystyczna jest ich powtarzalność. Napad może wywołać wiele czynników, w tym stres i przemęczenie. Silny ból powoduje też zwiększoną wrażliwość na bodźce z otoczenia, w tym hałas, światło czy intensywne zapachy.

Zdarza się, że nagły i silny ból głowy może mieć bardzo poważne przyczyny, z których jedną jest tętniak. Powtarzające się dolegliwości mogą być też wywołane przez guz, który zaczyna uciskać okoliczne tkanki. Właśnie dlatego powtarzających się bóli głowy nie należy lekceważyć. Zawsze powinny być powodem specjalistycznej konsultacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach bólu głowy, koniecznie przeczytaj ten artykuł: 
https://www.ketonal.pl/pulsujacy-bol-glowy-jakie-sa-przyczyny-i-jak-sie-go-pozbyc

Jak najlepiej radzić sobie z bólem głowy?

Doraźnie można sobie poradzić z bólem, stosując leki przeciwbólowe. Szybkim działaniem odznaczają się szczególnie te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, które dostępne są bez recepty i większość z nas ma je w domowej apteczce. Najważniejsze, aby pamiętać, że przed ich zażyciem należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zalecanym dawkowaniem i przeciwwskazaniami do stosowania danego leku. Warto też wiedzieć, że leki, które zawierają np. ketorpofen sprawdzają się przy łagodzeniu bólu lekkiego i umiarkowanego. Ból intensywny może wymagać podania silniejszych środków, ale o tego typu leczeniu zawsze musi zdecydować specjalista.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB