Głosuj na drzewa z Warmii i Mazur. Walczą o tytuł Drzewa Roku. To dęby z Olsztyna i Ostródy oraz brzoza z Puszczy Boreckiej [GALERIA]
2023-06-02 10:50:00(ost. akt: 2023-06-02 10:56:47)
Rozpoczęło się głosowanie na Drzewo Roku. W 13. edycji konkursu o miano zwycięzcy walczy 16 drzew. Aż trzy pozycje są z Warmii i Mazur. To dęby Adam i Ewa z Olsztyna, dąb Bluechera z Ostródy i brzoza Jadwiga, które rośnie na skraju Puszczy Boreckiej.
W konkursie na Drzewo Roku nie brakuje reprezentantów Warmii i Mazur. Mamy trzy pozycje. To chociażby dęby Adam i Ewa z Olsztyna, które mają 150 lat i są wysokie na 25 m. Rosną w pobliżu Lasu Miejskiego. Mieszkańcy os. Podleśna i Zatorza od zawsze je podziwiali, dlatego w 2020 roku postanowili zgłosić je do ochrony pomnikowej. Na drodze do celu pojawiły się jednak urzędnicze przeszkody, które jeszcze bardziej zintegrowały lokalną społeczność. Od trzech lat mieszkańcy nie poddają się i działają, aby ochronić dęby i teren wokół nich, m.in. zbierają podpisy poparcia dla tej inicjatywy, zlecają ekspertyzy dendrologiczne, tworzą legendę i film o drzewach, a nawet logo dębów.
— Dęby Adam i Ewa rosną w sercu zatorzańskiego historycznego Niedźwiedzia pomiędzy ulicami Bydgoską 28 i Chełmińską 10 i są w znakomitej kondycji biologicznej — mówi Jerzy Buczyński, sąsiad dębów, który zgłosił je do konkursu Drzewo Roku. — Dęby są obiektem ciągłej troski, a przy tym mocno integrują lokalną społeczność. Nieustannie staramy się o ustanowienie ich pomnikami przyrody, gromadzimy dokumentację, w tym przyrodniczą i historyczną. Opracowujemy też projekt przyszłego ogrodu społecznego czy organizowanie Święta Niedźwiedzia. Co ciekawe, Adam i Ewa mają swoich konkurentów w Wesołej koło Warszawy. To Miłosz i Malwa — dęby, które miały zostać wycięte, ale obronili je mieszkańcy. Również walczą o tytuł Drzewa Roku 2023. Zachęcam jednak do głosowania na nasze dęby — na Adama i Ewę.
Dąb Bluechera i Napoleona
O wygraną ubiega się również dąb gen. Bluechera, czyli jednego z pogromców Napoleona spod Lipska i Waterloo. Liczy 375 lat. Przetrwał I i II wojnę światową. Jest na liście pomników przyrody. Rośnie w Ostródzie. Drzewo do konkursu Drzewo Roku zgłosił Przemysław Bartos mieszkający w Sosnowcu.
— Bardzo cieszę się, że mieszkając w Sosnowcu mogę przyczynić się do promocji wartości przyrodniczych Ostródy — twierdzi Przemysław Bartos. — Dodałem dębowi drugą nazwę: Ostródzianin.
To niezwykłe drzewo, które stało się dla mieszkańców Ostródy symbolem walki o przyrodę i pamięć historyczną. Dąb pamięta chwile, kiedy ze swoim wojskiem wkroczył tu Napoleon w 1807 roku. Historycy uważają, że przez ponad cesarz miesiąc zamieszkiwał dawny zamek krzyżacki, a w wolnych chwilach wypoczywał pod rozłożystym już dębem.
Oficjalną nazwę nadano mu w 1913 roku, z okazji obchodów stulecia „wojny wyzwoleńczej z 1813 roku”. Wtedy generał Gebhart Leberecht von Bluecher był jednym z dowódców wojsk sprzymierzonych w „bitwie narodów” pod Lipskiem i współdowodzącym z księciem Wellingtonem w bitwie pod Waterloo. Po II wojnie światowej dąb zaczął być nazywany jednak Dębem Napoleona. Prawdopodobnie Bluecher, jako jeden z pogromców Napoleona, źle się kojarzył Polakom jako przedstawiciel wrogiego narodu. Stąd zmiana nazwy.
Po wielu latach los dębu zawisł na włosku, kiedy to w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, w miejscu, gdzie rośnie drzewo, miała przebiegać trasa ekspresowa nr 7 łącząca Warszawę z Gdańskiem. Dąb miał pójść pod topór. Taki stan oburzył mieszkańców Ostródy, którzy swoją determinacją doprowadzili do zmiany przebiegu trasy i ocalenia drzewa.
Stuletnia Jadwiga
Głosować można również na brzozę Jadwiga z Zawad Oleckich z gminy Kowale Oleckie. To drzewo, które ma ok. 100 lat. Rośnie na Mazurach Garbatych, na skraju Puszczy Boreckiej, przy wiejskiej drodze z Zawad do Cichej Wólki. Pewnego dnia w Zawadach pojawiła się kobieta, która szukała chwili wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Znalazła ciszę, spokój i przestrzeń. I brzozę. Kupiła działkę, postawiła domek. Z każdym dniem rósł jej podziw dla majestatu i urody drzewa. Postanowiła dać temu wyraz, nadając jej imię Jadwiga i zgłaszając ją do ochrony pomnikowej. Niestety wniosek nie spotkał się z aprobatą miejscowych władz. Pani Anna postanowiła jednak dalej walczyć. Z własnej inicjatywy znalazła najlepszych „specjalistów od drzew” i zleciła im wykonanie wszelkich potrzebnych ekspertyz i prac pielęgnacyjnych, ponowiła wniosek i czeka z nadzieją. A tak o Jadwidze pisze dr hab. Jakub Dolatowski, współautor monumentalnego podręcznika Dendrologia: „[…] jedna z większych w Polsce brzóz […], druga (!) pod względem grubości w naszym kraju wedle aktualnego Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych”.
Szanujmy ten dar
Drzewa jako rośliny długowieczne wymagają czasu, aby osiągnąć pełnię swoich walorów przyrodniczych i krajobrazowych, dlatego tak ważne jest, żeby je zachować dla przyszłych pokoleń.
— Mamy niezwykły czas wokół. Zawierucha wojenna, polityczna i ekonomiczna powoduje poczucie niepewności i pytania o przyszłość — twierdzi Jacek Bożek, organizator konkursu i szef Klubu Gaja. — W takich momentach często zapominamy o rzeczach i sprawach, które zawsze mają znaczenie w naszym indywidualnym i zbiorowym życiu. Należą do nich bez wątpienia spokój i radość serca, wyciszenie, troska o najbliższych i ich przyszłość czy potrzeba wewnętrznej refleksji. To właśnie dostajemy od, nic w zamian nie oczekujących, drzew i całej przyrody. Szanujmy ten dar, dar dawania i chronienia wszelkiego życia, który otrzymujemy. Jest bezcenny. Niech 16 naszych finalistów stanie się symbolem naszej miłości i zrozumienia dla nieoddzielnego od na świata przyrody i nieustawania w jego ochronie przed nami samymi. Oraz głosujmy bawiąc się przy tym i ucząc.
Głosowanie trwa na stronie drzeworoku.pl do końca czerwca. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku. W tym roku ten tytuł zdobył 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi. Drugie miejsce zajął Smoczy Dąb ze Słowacji, a trzecie Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie.
ar
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez