Wkrótce ruszy budowa spopielarni w Olsztynie
2023-06-27 18:00:00(ost. akt: 2023-06-27 18:12:23)
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?
Coraz więcej osób decyduje się na kremację po śmierci. To światowy trend, który w Polsce dodatkowo uzasadniony jest kwestią finansową. Pogrzeb urnowy w 80 procentach przypadków jest tańszy od tradycyjnego. Niestety w Olsztynie na taki pochówek czeka się niemal tydzień. Trzeba też dodatkowo zapłacić za transport ciała do spopielarni i przywiezienie urny. Powodem jest brak takiego zakładu w okolicy. A te, które współpracują z olsztyńskimi zakładami pogrzebowymi (korzystają z usług spopielarni w Elblągu, Przasnyszu, Gdańsku czy w Białymstoku), mierzą się z rosnącymi kolejkami. Liczba kremacji rośnie. Widać to chociażby na cmentarzu komunalnym w Dywitach, gdzie już ponad połowa pogrzebów jest urnowa. A jeszcze 15 lat temu taki był zaledwie co dziesiąty pochówek.
Do końca 2024 roku
7 października 2022 roku władze Olsztyna podpisały umowę z inwestorem, który chce wybudować krematorium w Dywitach. Ma działać w tym miejscu przez 30 lat. Wiadomo już, że do 30 czerwca inwestor ma uzyskać prawomocne pozwolenia na budowę. Następnie do 30 września ma ruszyć z inwestycją, która ma potrwać do 30 września 2024 roku. Do 31 grudnia 2024 roku mają nastąpić odbiory budynku i otwarcie inwestycji.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Wykonawca wydzierżawił od miasta grunty o wielkości niespełna hektara. Będzie za nie płacił miesięcznie niemal 30 tys. zł. Wykona spopielarnię w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Ulica Kolejowa w Olsztynie dobre czasy ma za sobą. Co dalej z handlowcami?
— Krematorium będzie wybudowane w części cmentarza Dywity, od strony Kieźlin, w pobliżu alei wjazdowej, która prowadzi na duży parking — mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. — To będzie wielofunkcyjny dom pogrzebowy. Będą w nim dwie kaplice ceremonialne, pomieszczenia kremacyjne i prosektoryjne, czyli przechowalnie zwłok. Znajdzie się również lokal gastronomiczny dla osób uczestniczących w ceremoniach pogrzebowych. Będą też pomieszczenia administracyjne operatora i biura Zakładów Cmentarzy Komunalnych, które zostaną przeniesione z tzw. baraków.
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Kolejne podejścia do tej inwestycji kończyły się fiaskiem i ostatecznie przedsiębiorcy nie decydowali się budowę. Powodem był przygotowany i gotowy już projekt, który należało realizować. Tym razem to inwestor decyduje, co wybuduje.
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Kolejne podejścia do tej inwestycji kończyły się fiaskiem i ostatecznie przedsiębiorcy nie decydowali się budowę. Powodem był przygotowany i gotowy już projekt, który należało realizować. Tym razem to inwestor decyduje, co wybuduje.
W Bartoszach protestują
Olsztyńskie krematorium powstanie w pobliżu cmentarza, gdzie nie ma domów mieszkalnych. Inaczej sytuacja wygląda w Bartoszach pod Ełkiem. Tam również powstaje spopielarnia zwłok, która stanie nie tylko w sąsiedztwie cmentarza, ale również ośrodka wypoczynkowego, jak też w sąsiedztwie domów mieszkalnych. Do najbliższych zabudowań jest około 200 metrów. Mieszkańcy protestują, twierdzą, że hałas i dym wydobywający się z instalacji spalarni będzie odczuwalny i uciążliwy zarówno dla osób odwiedzających groby bliskich, jak i mieszkańców Bartosz. Zgodnie z koncepcją krematorium w Bartoszach będzie zlokalizowane w niedużym budynku przy bramie wjazdowej na cmentarz. Będzie zainstalowany w niej jeden piec pozwalający na spopielenie 4-6 ciał dziennie.
ar
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Olsztyn: Operacja 15-letniej Cristiny z Afryki przebiegła pomyślnie. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu operacji"
We wtorkowym (27 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
W tej szkole każdy uczeń otrzymał świadectwo z paskiem
Zakończenie roku szkolnego dla uczniów i uczennic AZPO było niesamowite. Młodzi ludzie nie tylko cieszą się z rozpoczęcia wakacji, ale także odbierają świadectwa, na które pracowali przez cały rok. Aby docenić ich wysiłki, Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO, zdecydowała o tym, że nie tylko rozda świadectwa z wyróżnieniem („z czerwonym paskiem”), ale każdy z uczennic i uczniów AZPO otrzyma świadectwo z paskiem.
W Olsztynie będzie bezpieczniej
Czasy są niepewne, a w niepewnych czasach wymaga się podejmowania pewnych decyzji. Jedną z podstawowych potrzeb Polek i Polaków w 2023 roku jest bezpieczeństwo, dlatego w odpowiedzi na nią w Olsztynie został ukończony projekt „Bezpieczny MOF”, który pozwoli nam spać spokojniej.
Konfederacja partią obrotową?
Jeśli obie partie, czy to PiS, czy PO zgodzą się realizować nasz program, to wszystko jest na stole – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen, odpowiadając na pytanie o ewentualną koalicję z Jarosławem Kaczyńskim lub Donaldem Tuskiem.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
dis #3110137 28 cze 2023 08:42
"Spopielarnia" brzmi upiornie. Nie lepiej (chociażby w tytule) pisać krematorium?
odpowiedz na ten komentarz