Usługi transportowe: czym są? Co wchodzi w ich skład?

2023-09-05 18:03:02 (ost. akt: 2023-09-12 19:59:30) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Usługi transportowe mają zasadnicze znaczenie dla każdej gałęzi gospodarki: od przemysłu, poprzez zatowarowanie sklepów, po turystkę. Bez transportu nie byłby możliwy handel. Co wchodzi w skład usług transportowych?

Usługi transportowe – co to znaczy


Pod pojęciem usług transportowych kryje się przewóz ładunków i osób z miejsca na miejsce z wykorzystaniem pojazdów lub maszyn oraz towarzyszącej im infrastruktury (np. dróg, torów kolejowych).

Usługa przewozu może, ale nie musi obejmować czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem. Zwykle są one dodatkowo płatne. Warto wiedzieć, że usługi transportowe wchodzą w skład usługi spedycyjnej, która z kolei zajmuje się kompleksowo organizacją transportu i składają się na nią poza przewozem m.in. załadunek, rozładunek, czynności kontrolne i usługi organów celnych.

Rodzaje usług transportowych


Usługi transportowe można podzielić względem tego, co jest transportowane, czyli na pasażerskie i towarowe. W drugim rodzaju wydziela się m.in. transport chłodniczy, spożywczy, ADR (materiały niebezpieczne) oraz wysokotonażowy.

Transport dzieli się też pod względem środków transportu, czyli na:
• kolejowy – polega na przewożeniu ludzi oraz towarów za pomocą pociągów;
• powietrzny – to usługa transportowa odbywająca się za pomocą samolotów; ją zaś można podzielić dodatkowo na krajową i międzynarodową;
• wodny – polega na przemieszczaniu towarów i ludzi za pomocą statków; tutaj wyróżniamy transport kontenerowy i pasażerski oraz morski i śródlądowy;
• drogowy – polegający na przewożeniu ludzi i towarów po drogach; w ramach tej usługi można wydzielić transport krajowy i międzynarodowy oraz publiczny i prywatny;
• intermodalny – czyli usługa transportowa wykorzystująca kilku różnych środków transportu. Przykładem tego typu usługi jest przewożenie towarów w kontenerach drogą morską, koleją i ciężarówkami.

Pasażerskie i towarowe usługi transportowe – co to są za świadczenia


Usługi transportowe pasażerskie można podzielić na:
• publiczne, w domyśle organizowane przez miasta i gminy, np. autobusy miejskie;
• prywatne, np. taksówki, przewóz busami pomiędzy miejscowościami.

Firmę świadczącą usługi transportowe osobowe, można wynająć, jeśli chcemy dowieść np. gości na wesele, pracowników na imprezę integracyjną albo do miejsca pracy.

Usługę transportową towarową zamawiamy, kiedy planujemy przewieść, m.in.:
• rzeczy w ramach przeprowadzki (w kraju i za granicą);
• materiały budowlane, duży sprzęt RTV/AGD albo meble ze sklepu do domu;
• maszyny rolnicze albo budowlane.

Jak wybrać dostawcę usług transportowych?


Przede wszystkim środek transportu powinien być dostosowany do przewożonego towaru albo liczby osób oraz potrzeb zamawiającego. W przypadku wynajęcia busa osobowego na dłuższe trasy trzeba dopytać o ilość miejsca na nogi i możliwość przewiezienia bagażu.

Firma powinna też mieć ważną licencję transportową albo przewoźnika drogowego. Pierwsza jest wymagana od każdego przedsiębiorcy świadczącego usługi w zakresie transportu osób lub rzeczy pojazdami o DMC powyżej 3,5 t, druga – od przedsiębiorcy przewożącego ludzi lub towar samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony.

Istotna jest też cena za usługę transportową. Jej wysokość zależy od kilku czynników:
• długości trasy;
• godziny;
• wagi i ilości przewożonego towaru;
• rodzaju i standardu auta w przypadku przewozu osób;
• dodatkowych usług, np. załadunku albo rozładunku towaru.

Ponieważ przewoźników jest wielu, przy wyborze konkretnej firmy warto sprawdzić, jakie ma ona rekomendacje. Te znajdziemy w internecie, w mediach społecznościowych (jeśli przedsiębiorca ma założony profil) albo też na stronie Fixly. Należy zwrócić szczególną uwagę na opinie dotyczące terminowości i bezpieczeństwa jazdy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB