Bezpieczeństwo bierne w samochodzie. Dekalog kierowcy: 10 przykazań bezpiecznej jazdy

2023-09-27 20:48:00 (ost. akt: 2023-09-27 20:58:10) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku samochodowego podczas podróży, powinniśmy we właściwy sposób dbać o bezpieczeństwo bierne. Jakie są dokładne zasady bezpieczeństwa biernego? W poniższym artykule dokładnie odpowiadamy na to pytanie oraz przedstawiamy 10 przykazań bezpiecznej jazdy, które powinni mieć na uwadze wszyscy kierowcy.

Bezpieczeństwo bierne - co warto o nim wiedzieć?


Producenci samochodów od lat inwestują w szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa korzystających z nich osób. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu system ABS czy poduszki powietrzne były rozwiązaniami stosowanymi niezwykle rzadko. Obecnie jest to absolutne minimum w najnowszych samochodach. 

Nowoczesne rozwiązania stosowane we współczesnych samochodach w ogromnym stopniu zwiększają poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Ich wyróżnikiem jest m.in. fakt, iż nie tylko chronią przed skutkami wypadków, ale także mogą im w efektywny sposób zapobiegać. 
Bardzo szeroką kategorią jest bezpieczeństwo bierne. Jakie rozwiązania się do niej zalicza? Na bezpieczeństwo bierne samochodu składają się m.in. foteliki dla dzieci, system ABS, poduszki powietrzne oraz kurtyny, pasy trzypunktowe, specjalne rozwiązania zabezpieczające przed dachowaniem a także rozwiązania w układzie paliwowym, które zabezpieczają przed wyciekiem paliwa.
Oprócz tego, elementem bezpieczeństwa biernego są też strefy tzw. kontrolowanego zgniotu auta, specjalnie klejona szyba czołowa zwiększająca bezpieczeństwo, pokrywa silnika mająca za zadanie chronić pieszych w momencie wypadku czy system hamowania pokolizyjnego. W nowych samochodach wykorzystuje się też nowatorski system określany jako "Pre-Safe" - jego zadaniem jest przygotowanie pojazdu na wypadek. Wśród rozwiązań w ramach tego systemu wymienia się m.in. specjalne napinanie pasów, modyfikację usytuowania foteli czy zamykanie szyb. Niezależnie od tego, każdy kierowca musi też posiadać ważne ubezpieczenie OC. Umowy ubezpieczenia OC z reguły są zawierane u agenta ubezpieczeniowego, w siedzibie towarzystwa ubezpieczeń, a nawet przez internet - na przykład ubezpieczenia Warta


Konstrukcja auta ma znaczenie 


Producenci samochodów, którzy stawiają na optymalne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa biernego, szczególną uwagę zwracają na ich konstrukcję. Mowa tutaj między innymi o projektowaniu strefy zgniotu - chodzi o to, by była ona jak najdłuższa, dzięki czemu energia w wyniku zderzenia czołowego jest pochłaniana w możliwie największym zakresie. Kabina jest projektowana tak, by nie doszło do zmiażdżenia osób znajdujących się w pojeździe. 

10 przykazań bezpiecznej jazdy, o których powinien pamiętać każdy kierowca


O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy, którym zależy na bezpieczeństwie własnym oraz przewożonych pasażerów? Oto 10 przykazań bezpiecznej jazdy. Po pierwsze, nie należy wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu, narkotyków czy jakichkolwiek innych środków odurzających. Trzeźwość stanowi podstawę bezpieczeństwa na drodze. 

Przykazanie numer dwa to dostosowywanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości - zbyt szybka prędkość niejednokrotnie stanowi główną przyczynę poważnych wypadków samochodowych. W przypadku, gdy stosujemy się do ograniczeń, wówczas nawet gdy dojdzie do wypadku, nasze szanse na wyjście z niego bez szwanku są znacznie wyższe. 


Kolejna sprawa to stosowanie pasów bezpieczeństwa - zarówno przez kierowcę jak i pasażera. Przykazanie numer cztery: pamiętajmy o dystansie od innych pojazdów. Dzięki temu mamy więcej czasu na reakcję, np. gdyby poprzedzający nas pojazd dokonał szybkiego hamowania. 

Przykazanie piąte: zwracajmy szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów i ustępujmy im pierwszeństwa. Zasada numer sześć: dbajmy o to, by mieć odpowiednie opony - zimą należy mieć opony zimowe, latem - letnie. Aby sprawdzić stan opon, wystarczy zweryfikować zużycie bieżnika. Przykazanie siódme: podczas jazdy róbmy przerwy - zwłaszcza, gdy podróż trwa wiele godzin. Zasada ósma: kontrolujmy ogólny stan techniczny samochodu - weryfikujmy m.in. ilość płynu chłodniczego oraz do spryskiwaczy. Zasada dziewiąta - ograniczajmy stosowanie telefonu komórkowego w czasie jazdy, aby się nie rozpraszać.


Ostatnia zasada: pamiętajmy o tym, by zawsze posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób kupuje też ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Cena takiej polisy jest zazwyczaj atrakcyjna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB