Profil użytkownika Emrys Kosek

Mądrość Przodków - dary jesiennej ciemności

W naszej współczesnej codzienności, pełnej życiowej gonitwy i wyzwań, często nie dostrzegamy tego, co wydaje nam się pozornie oczywiste. Jesienny marazm, który jest swoistym przedsionkiem do zimowej ciemności, bywa dla wielu ludzi smutny i przygnębiający. Jednak przejście pomiędzy kolejnymi cyklami w roku, już od wieków miało głębszą wartość dla naszych przodków. Czy wciąż potrafimy ją dostrzec?

Współczesne znaczenie Równonocy

Dawne tradycje wciąż mogą mieć znaczenie dla współczesnego człowieka. Równonoc Jesienna wyznacza równowagę dnia i nocy, zanim ciemność przezwycięży światło. Jest to również czas zwany „drugim zbiorem” - zazwyczaj owoców, które dojrzewały w ostatnim letnim słońcu.

Śmierć Świętego Wojciecha - Święty Gaj

Pierwszy Polski święty w szeregach kościoła zakończył swój żywot w Świętym Gaju, nieopodal nadgranicznego grodziska Cholin. Wojciech, niosący chrześcijaństwo, poniósł śmierć z ręki pogańskiego kapłana imieniem Sicco, 23 kwietnia 997 roku. To najważniejsze informacje, jakie związane są z pozostałościami pruskiego grodziska pomiędzy wsią Kwietniewo a Świętym Gajem koło Elbląga. Historia ta jest jednak o wiele bardziej interesująca...

Korzenie Wielkanocy

Gdy tylko rozpoczyna się marzec, każdy z pewnością nie może doczekać się nadchodzącej coraz większymi krokami wiosny. Ten przełomowy czas Równonocy Wiosennej i związanego z nią przesilenia jest odczuwalny i znaczny dla wszystkich ludzi. Skąd jednak wziął się obecny charakter świętowania wśród chrześcijan? Skąd pochodzą symbole jajek, zająców i uroczystego posiłku na babcinym stole? Jak świętowali nasi przodkowie i inne starożytne ludy? O wszystkich tych zagadnieniach w tym artykule.

Pogański Kamień z Wysokiej Wsi

Wzgórza Dylewskie to malownicze pasmo wzniesień, pełne urokliwych miejsc, lasów i dolin. Niedaleko słynnej Góry Dylewskiej znajduje się miejsce, o którym opowieść w przekazie ustnym miejscowej ludności przechodzi z pokolenia na pokolenie.

W lesie na skraju Wysokiej Wsi (dawniej Kernsdorf),...

Legendy wsi Łąkorek

Ponad sto lat temu w jednej z małych wsi powiatu Nowomiejskiego zwanej w tamtych czasach Linkhorn, a obecnie Łąkorek, przyszedł na świat niejaki Friedrich z rodziny Lange. Wykształcony na znakomitego lekarza, na wieki zapisał się na kartach historii. Jak każda wybitna postać, również i Lange otoczony jest mgiełką tajemnicy i mistycyzmu. 

Historia Grodziska Poganek

Jednym z pierwszych grodzisk pruskich jakie odwiedziłem był dawny "Poganek", usytuowany na naturalnym wzgórzu, na półwyspie przylegającym do wsi Kamionka w starożytności zwanej "Protest", niedaleko Iławy. Nie przypuszczałem, że tak blisko moich stron znajdę tak dobrze zachowane wały grodziska z tak ciekawą historią. A jednak...