Irak podjął decyzję o odebraniu rosyjskiemu Łukoilowi jednego z największych pól naftowych na świecie. To kolejna dotkliwa porażka reżimu Władimira Putina. "Wcześniej upadł reżim Nicolasa Maduro, ściśle współpracujący z Moskwą, a do tego siły zbrojne USA zajęły na północnym Atlantyku pływający pod rosyjską banderą tankowiec" - czytamy na portalu Niezależna.pl
Irak podjął decyzję o odebraniu rosyjskiemu Łukoilowi jednego z największych pól naftowych na świecie. To kolejna bolesna porażka reżimu Władimira Putina. Przejęcie West Qurna 2 to kolejna w ostatnim czasie porażka Rosji. Wcześniej upadł reżim Nicolasa Maduro, ściśle współpracujący z Moskwą, a do tego siły zbrojne USA zajęły na północnym Atlantyku pływający pod rosyjską banderą tankowiec w związku z omijaniem amerykańskich sankcji. Według Waszyngtonu statek był powiązany z Wenezuelą i Iranem.
Jak informuje Reuters, rząd Iraku zaakceptował nacjonalizację działalności na polu naftowym West Qurna 2, jednym z największych złóż na świecie. Zarządzanie West Qurna-2 potrwa rok.
"Naszym celem jest utrzymanie płynnego funkcjonowania produkcji" - oświadczył jeden z przedstawicieli państwowego koncernu Basra Oil Company, podaje Reuters.
W tym czasie irackie władze planują znaleźć nowego właściciela aktywów. Stawka jest wysoka. Złoże odpowiada za około 0,5% światowego wydobycia ropy naftowej, jak również za około 9% całkowitego wydobycia ropy naftowej w Iraku.
Sankcje przełożone
Amerykański resort finansów opublikował w środę licencję opóźniającą termin wejścia w życie sankcji przeciwko spółce Lukoil International do 17 stycznia. Ma to dać więcej czasu na sprzedaż spółki odpowiadającej za zagraniczne aktywa rosyjskiego koncernu naftowego.
Wydanie nowej licencji oznacza, że data wejścia w życie sankcji przeciwko zarejestrowanej w Austrii spółce córce rosyjskiego giganta zostanie zmieniona z 13 grudnia do 17 stycznia. Dokument wyłącza na ten czas z sankcji na Łukoil transakcje konieczne do negocjacji i zawarcia kontraktu na sprzedaż Lukoil International GmbH. Spółka kontroluje większość zagranicznych aktywów Łukoila.
Kto kupi Łukoil?
Tuż po nałożeniu sankcji na Łukoil w listopadzie, chęć przejęcia Lukoil International zgłosiła zarejestrowana na Cyprze spółka Gunvor związana z rosyjskim oligarchą Giennadijem Timczenką, jednak administracja USA zablokowała tę transakcję. W ubiegłym tygodniu agencja Reutera podała, że do kupna przygotowuje się austriacki biznesmen Bernd Bergmair, który w przeszłości był głównym udziałowcem spółki MindGeek, do której należy szereg największych portali pornograficznych.
Wcześniej „Wall Street Journal” podawał, że zainteresowany kupnem zagranicznych aktywów rosyjskiego giganta był m.in. koncern ExxonMobil oraz amerykański miliarder Todd Boehly, współwłaściciel m.in. klubów sportowych Chelsea, Los Angeles Lakers i Los Angeles Dodgers.
Biznes i negocjacje pokojowe
Wydana w środę licencja jest już kolejnym opóźnieniem wejścia w życie części sankcji na Łukoil. W ubiegłym tygodniu do 29 kwietnia wydłużono wdrożenie restrykcji obejmujących zagraniczne stacje benzynowe należące do koncernu, w tym te w Ameryce Północnej.
Pod koniec października, aby wywrzeć presję na Rosję i skłonić ją do rozmów o zakończeniu wojny z Ukrainą, Stany Zjednoczone umieściły dwa największe rosyjskie koncerny naftowe, Łukoil i Rosnieft, na liście podmiotów objętych sankcjami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze