Reklama

Stany Zjednoczone tracą cierpliwość do Pakistanu

07/06/2012 14:36

Takie zdanie wypowiedział amerykański sekretarz obrony Leon Panetta, podczas wizyty w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Według Stanów Zjednoczonych, na pakistańskich terytoriach plemiennych mają bazy terroryści, przenikający do sąsiedniego Afganistanu. Leon Panetta powiedział, że trudno jest osiągnąć pokój w Afganistanie, w sytuacji, gdy w Pakistanie istnieje "raj dla terrorystów".

Podkreślił, że ważne, by Islamabad podjął kroki, które zapewnią, iż bojownicy przestaną traktować Pakistan jako bezpieczną przystań, z której mogą przeprowadzać ataki na siły NATO. Stany Zjednoczone od dawna naciskały na pakistańskie władze, by te pomogły w walce z terrorystami.

Relacje obu krajów stały się bardziej napięte, gdy okazało się, że szef Al Kaidy Osama bin Laden przez lata ukrywał się na terytorium Pakistanu. Sprzeciw władz w Islamabadzie budzą naloty, jakie amerykańskie bezzałogowce co jakiś czas przeprowadzają na pakistańskie terytoria plemienne, gdzie mają bazy bojownicy.
BBC news&AFP/IAR/dw/pbp
Reklama

Reklama

Wideo wm.pl




Reklama