WM.pl
31 lipca 2025, Czwartek
imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
  • 23°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Potężna trzęsienie ziemi na Kamczatce. Ostrzeżenia przed tsunami dla wielu krajów

2025-07-30 07:44:48(ost. akt: 2025-07-30 07:46:51)

Autor zdjęcia: PAP

Wstrząsy o sile 8,8 wstrząsnęły Kamczatką i wywołały falę ewakuacji na całym Pacyfiku. Władze ostrzegają przed tsunami, które może uderzyć w wybrzeża od Japonii, przez Hawaje, po Amerykę Północną. To jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi od 1952 roku.

Warto przeczytać

  • W mieszkaniu przy ul. Barcza w Olsztynie znaleziono ciało...
  • Purda protestowała w Warszawie
  • Horror rodzinny pod Zalewem. 28-latek przyznał się do zabójstwa...
Rosyjskie służby ratunkowe poinformowały, że kilka osób odniosło niegroźne obrażenia w wyniku wstrząsów, których epicentrum znajdowało się ok. 125 km na południowy-wschód od stolicy Kraju Kamczackiego - Pietropawłowska Kamczackiego, a hipocentrum na głębokości niespełna 19,5 km.

Agencja Reutera przytoczyła wypowiedź gubernatora regionu Władimira Sołodowa, który stwierdził, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1952 roku. Lokalne władze poinformowały też, że uszkodzeniu uległo kilka budynków, a regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Lebiediew przekazał, że w niektórych częściach półwyspu odnotowano tsunami o wysokości 3-4 metrów. Zaapelowano do miejscowej ludności o opuszczenie wybrzeży Kamczatki. Nakaz ewakuacji objął miasteczko Siewiero-Kurylsk na wyspie Paramuszyr, na południe od półwyspu.

Według USGS, która najpierw podała, że główny wstrząs miał magnitudę 8,0, a później dwukrotnie podnosiła jej wartość, ostatecznie do 8,8, po głównym wstrząsie nastąpiła seria wstrząsów wtórnych. Magnituda najsilniejszych z nich sięgała 7,0.

Ostrzeżenia o tsunami wydała Japońska Agencja Meteorologiczna, a telewizja NHK podała, że rząd w Tokio zarządził ewakuację niektórych obszarów. Między innymi objęto nią elektrownię jądrową w Fukushimie, która uległa poważnej awarii w wyniku trzęsienia ziemi i spowodowanego przez nie tsunami w 2011 roku. Doszło wówczas do skażenia radioaktywnego.

Sekretarz japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi zapewnił, że nie zgłoszono żadnych szkód, ani nieprawidłowości w żadnej z japońskich elektrowni jądrowych. Agencja Kyodo poinformowała, że na pewien czas kursowanie wstrzymały japońskie koleje.

Ostrzeżenia przed tsunami wydano też m.in. dla wybrzeży Filipin, Indonezji, wyspy Guam i archipelagu Marianów na zachodnim Pacyfiku oraz państw na wsch. wybrzeżu oceanu - od Kanady i USA, przez Meksyk po Ekwador.

Ewakuację z niektórych obszarów przybrzeżnych zarządzono na Hawajach, a urząd do spraw Zarządzania Kryzysowego w Honolulu wezwał mieszkańców nisko położonych obszarów do przeniesienia się na wyżej położone tereny lub na wyższe kondygnacje budynków.

W Nowej Zelandii, oddalonej o ponad 10 tys. km od Kamczatki, urząd do spraw zarządzania klęskami żywiołowymi ostrzegł, że na obszarach przybrzeżnych można się spodziewać „silnych i nietypowych prądów oraz nieprzewidywalnych fal”, które - jak podkreślono - są konsekwencją trzęsienia ziemi u wybrzeży Rosji. Władze w Wellington podkreśliły zarazem, że nie ma natychmiastowej potrzeby ewakuacji, ale obywatele powinni „trzymać się z dala od plaż i obszarów przybrzeżnych”.

W niedzielę 20 lipca u wschodnich wybrzeży półwyspu Kamczatka również doszło do serii wstrząsów tektonicznych, z których najsilniejszy miał magnitudę 7,4. Rosyjski Daleki Wschód jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli bardzo aktywnej sejsmicznie części świata, na styku dwóch płyt tektonicznych. Według USGS od 1900 r. u wybrzeży Kamczatki było siedem trzęsień ziemi o magnitudzie 8,3 lub większej. Najsilniejsze były wstrząsy z 4 listopada 1952 r., które miały magnitudę 9,0.
PAP/red.

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Rosja trzęsienie ziemi tsunami
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B