Niemiecki, czy francuski? Którego z nich nauczyć się po angielskim

2021-09-01 13:40:31 (ost. akt: 2021-09-02 13:48:36) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Chcąc nauczyć się kolejnego języka, możemy patrzeć na sprawę wielowymiarowo. Do wyboru mamy między innymi popularny niemiecki oraz kuszący francuski…

Potrafisz już angielski? Sprawdź, który następny język będzie lepszy: niemiecki, czy francuski?


Naucz się niemieckiego, jak znasz angielski, to będzie ci łatwiej! Och, a może lepszy będzie tak wspaniale brzmiący francuski? W końcu nim prędzej zabłysnę w towarzystwie! To nie jedyny problem, ponieważ w odwodzie czają się jeszcze równie popularny hiszpański i modny ostatnio rosyjski… Który język wybrać po opanowaniu angielskiego?

Przeanalizuj wszystko, nawet dostępność metod


Konkurencja wśród języków jest dość spora, lecz niemal zawsze jako podstawę wybieramy angielski. To rozsądne, gdyż można nim porozumieć się w większości miejsc na świecie. Rozważając tytułowy problem, warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

1. Do czego przyda mi się kolejny język? Sprawdź w szczególności, czy realnie będziesz mieć możliwość konwersowania w wybranej mowie lub częstych podróży w regiony, gdzie jest ona wykorzystywana.

2. Jak wpłynie to na podwyższenie moich kwalifikacji zawodowych? Przejrzyj ogłoszenia o pracę w twojej niszy, również te na zagranicznych portalach i sprawdź, który język będzie bardziej intratny.

3. Czy będzie miał mnie kto uczyć? Przed wyborem warto zweryfikować dostępność ulubionych metod nauki (np. nie w każdym mieście znajdzie się native speaker) oraz kosztów, jakie się z tym wiążą.

Na szczęście ostatnia z kwestii jest coraz mniej problematyczna, dzięki szerszemu dostępowi do odpowiednich osób, o czym za chwilę.

Korepetycje w zasięgu ręki


Znalezienie właściwego korepetytora jest — szczególnie w początkowych fazach nauki — bardzo istotną kwestią. Szukając, warto zainteresować się specjalistycznym narzędziem, jakim w tym przypadku będzie internetowa platforma BUKI. Dzięki niej szybko da się znaleźć osobę potrafiącą udzielić pomocy w nauce zarówno szkolnej, jak i tej bardziej dojrzałej. Można szukać we własnym mieście, chcąc spotkać się na żywo, ale równie dobrze da się umówić na korepetycje online. To udogodnienie zmienia naprawdę dużo w kontekście dostępu do nauki.

Który język wybrać: francuski, niemiecki? Za i przeciw


Wybór wciąż jest trudny. Przeanalizujmy zatem obie drogi pod kątem opłacalności i pewnej łatwości związanej z nauką. Zróbmy to w czterech punktach:

1. Praca.

Niemiecki: Ofert pracy z językiem niemieckim jest zdecydowanie więcej. Naturalnie z Polski bliżej nam do Niemiec, zatem łatwość podjęcia zatrudnienia będzie również większa. Dziedziny, w których niemiecki wiedzie prym to finanse, prawo i motoryzacja.
Francuski: Nie da się ukryć, że specjalistów z francuskim jest poszukiwanych o wiele mniej. Natomiast są to zazwyczaj o wiele bardziej intratne opcje, szczególnie w niszowych zawodach — dlatego dogłębna analiza własnej branży będzie więcej niż wskazana. Dziedziny kojarzone z francuskim to moda, przemysł kosmetyczny oraz alkoholowy.

2. Koszt.

Niemiecki: Przeglądając średni koszt związany z nauką na każdym poziomie, język niemiecki jest nieco tańszy od francuskiego.
Francuski: Co prawda trzeba więcej wydać na naukę, ale nie jest to duża różnica. Jeśli dzięki temu mamy szansę na awans lub lepszą posadę, warto dołożyć!

3. Łatwość.

Niemiecki: W przypadku niemieckiego dużo łatwiej jest znaleźć korepetytora, a nawet native speakera. Osoby mieszkające przy granicy mają również ułatwione zadanie.
Francuski: Niestety francuski nie należy do najłatwiejszych języków. Sporo osób rezygnuje tuż po tym, gdy mija pierwsza fascynacja i pojawiają się komplikacje związane z zawiłościami gramatycznymi.

4. Przyjemność.

Niemiecki: Język niemiecki nie jest kojarzony z finezją i ponadprzeciętną satysfakcją z nauki. Często brzmi bardzo obcesowo, a sporo uczniów ucieka od niego ze względu na niechęć do ćwiczenia wymowy.
Francuski: Jego brzmienie zachwyca, lecz gramatyka sprawia sporo trudności. Jeśli poznawanie języków przychodzi nam z łatwością i jeśli podoba nam się dynamika wymowy, to uczenie się francuskiego będzie bardzo przyjemne.

Można zatem rzec, że spór trudno rozstrzygnąć na łamach tego artykułu. Dla każdego bowiem opłacalność nauki będzie odmienna w zależności od indywidualnych preferencji i sytuacji życiowej. Niezmienny natomiast pozostaje fakt, że uczyć się warto, szczególnie jeśli motywacją jest lepsza posada i większy zarobek. Już za kilka lat sam angielski może nie wystarczyć…

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a1410 #3087554 | 37.47.*.* 12 sty 2022 17:21

  Zdecydowanie niemiecki! To język naszych sąsiadów, a dodatkowo twórców najsilniejszej europejskiej gospodarki, która w Polsce bardzo intensywnie inwestuje. Francuski to język dużo mniej przydatny, chyba że ktoś chce robić tęczową karierę...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. CJRMasza #3077319 | 79.191.*.* 10 paź 2021 19:34

  A dlaczego nie rosyjskiego? :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #3075649 | 83.15.*.* 18 wrz 2021 08:07

  Tekst strasznie stereotypowy. Od razu zakłada, że niemiecki brzmi źle, a francuski jest taki piękny. Ja uważam odwrotnie. Francuski to bełkot, a niemiecki to język precyzyjny i logiczny, brzmienie to nie tylko znane z filmów wojennych obelgi esesmanów. Do tego pokazanie plusów i minusów na rynku pracy ignoruje lokalny rynek - francuski w Olsztynie, gdzie dużym pracodawcą jest firma francuska to całkiem spora szansa na intratną posadę. "Osoby mieszkające przy granicy" mają łatwiej o native speakera niemieckiego? Serio nasz region leży przy granicy niemieckiej? Ja wrzucacie gotowce, to chociaż niech w jakiś sposób uwzględniają lokalną specyfikę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #3075145 | 83.24.*.* 12 wrz 2021 06:18

  Uczcie się rosyjskiego żeby przeżyć na Syberii bo go tego pisiory doprowadzą

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz