Jak prawidłowo przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

2022-05-28 22:08:28 (ost. akt: 2022-05-28 22:08:50) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Tabletki antykoncepcyjne, czyli doustna antykoncepcja hormonalna, to środki stosowane „w trybie ciągłym” w celu ochrony przed ciążą. Od ich prawidłowego przyjmowania zależy to, z jak wysoką skutecznością chronić będą przed poczęciem nowego życia, dlatego bardzo ważne, by do terapii podejść odpowiedzialnie. Co należy wiedzieć o stosowaniu pigułek?

Co to są tabletki antykoncepcyjne i od czego zależy ich skuteczność działania?
Tabletkami antykoncepcyjnymi nazywamy doustną antykoncepcję hormonalną stosowaną w celu ochrony przed ciążą. Działanie pigułek polega na hamowaniu owulacji, co uniemożliwia zapłodnienie. Wyróżnić można pigułki jedno i dwuskładnikowe, a te można podzielić dodatkowo na mniejsze grupy, które różnią się składem i działaniem. Również to, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, zależne jest od rodzaju przyjętego środka oraz czasu, w jakim zostanie przyjęty.

Skuteczność działania doustnej antykoncepcji hormonalnej zależna jest przede wszystkim od jej właściwego stosowania. Ważne również, by lekarz dobrze dobrał tabletki do organizmu kobiety, wówczas można zredukować ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Recepta na leki antykoncepcyjne – kto może ją wystawić i w jakim przypadku?
Czy tabletki antykoncepcyjne działają skutecznie? Niewątpliwie tak, o ile stosowane są regularnie, więc nie można dopuścić do sytuacji, gdy tabletkę pominiemy lub zabraknie nowego opakowania. Doustna antykoncepcja hormonalna wydawana jest w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza, przy czym nie ma obowiązku, by jedynie ginekolog mógł przepisać leki antykoncepcyjne kobiecie. Jeśli zatem stosujesz już pigułki i doskonale wiesz, jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne, ale potrzebujesz szybko nowej recepty, by móc je wykupić i przyjąć bez pominięcia, możesz postawić na konsultacje zdalne. Po konsultacjach zdalnych na przykład za pośrednictwem portalu NaszaRecepta może być wystawiona pacjentce recepta na tabletki antykoncepcyjne.

Przed wystawieniem recepty lekarz będzie musiał jednak poznać Twój stan zdrowia i historię medyczną, by móc ocenić, czy możesz antykoncepcję hormonalną stosować bezpiecznie. Stacjonarnie zazwyczaj przeprowadzany jest z pacjentką ustny wywiad medyczny. Zgłaszając się jednak na konsultacje zdalne, prawdopodobnie poproszona będziesz o uzupełnienie formularza medycznego i rzetelne udzielenie odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Analiza uzupełnionego formularza pozwoli lekarzowi podjąć decyzję w kwestii wystawienia Ci recepty.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne, by działały jak najskuteczniej?
Podstawową kwestią, jeśli chodzi o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jest regularność ich przyjmowania. W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej liczy się nie tylko przyjmowanie pigułek codzienne, ale wręcz przyjmowanie ich z możliwie największą dokładnością, co do pór dnia. Najłatwiej tego przestrzegać, ustawiając sobie przypomnienie w telefonie. Dobór pory dnia jest dowolny i powinien zależeć od codziennej aktywności – najważniejsze, by w porze przyjęcia tabletek kobieta miała je pod ręką i mogła je bez trudu połknąć.

Każde pominięcie tabletki może wpłynąć na skuteczność działania metody. Oczywiście ważne jest tu również to, ile tabletek kobieta pominie i w jakim dniu cyklu, jednak najlepiej po prostu wyrobić sobie nawyk codziennego przyjmowania pigułek, by uniknąć niepotrzebnych nerwów. Trzeba także pamiętać, że niektóre leki i zioła również mogą negatywnie wpływać na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, podobnie jak nasilone wymioty czy biegunki. W niektórych przypadkach wręcz zalecane jest dodatkowe wspomaganie się mechaniczną metodą antykoncepcji do czasu kolejnego cyklu, by zredukować ryzyko nieplanowanej ciąży.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Inka #3100549 | 178.42.*.* 31 maj 2022 04:48

    Regularność jest kluczowa, tabletki trzeba przyjmować o tej samej porze, jeśli się spóźnimy to maksymalnie do 12 godzin. Ja na drovelis jestem, te tabletki pomogły mi wyregulować cykl i pozbyć się silnych miesiączek. A poza tym skutecznie chronią mnie przed ciążą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz