Czy hazard w Polsce jest legalny i jak ma się do tego ustawa hazardowa?

2023-04-11 11:52:22 (ost. akt: 2023-04-11 15:50:15)

Podziel się:

W poniższym tekście podejmiemy się odpowiedzi na pytanie, czy hazard jest legalny w Polsce i poznamy przepisy jego dotyczące, zawarte w ustawie hazardowej.

CZY HAZARD JEST LEGALNY W POLSCE? CO NA TO USTAWA HAZARDOWA?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji pojęcie hazardu zyskało nowe formy i odmiany. Nie wszystkie z nich są legalne w Polsce, ale niektóre tak. Przepisy prawne dotyczące hazardu w naszym kraju reguluje konkretny dokument prawny – ustawa o grach hazardowych. Zawiera ona wszystkie potrzebne regulacje i zasady dotyczące gier hazardowych, losowych i zakładów wzajemnych, a także warunki uzyskania licencji na ich organizowanie oraz kary i konsekwencje prawne, jakie niesie za sobą nielegalne urządzanie gier hazardowych czy nielegalne z nich korzystanie. A więc czy hazard w Polsce jest legalny i na jakich zasadach?


Czym właściwie jest hazard?

Pojęcie hazardu istnieje w świadomości ludzkiej od wieków. Hazard to wszystkie gry zawierające element losowy, w których stawką są środki materialne, czyli pieniądze lub inne dobra, a wygrana w dużej mierze zależy od szczęścia i zawsze istnieje ryzyko przegranej. Wywołuje on silne emocje związane z losowością, niepewnością i podejmowanym ryzykiem. Hazard to forma rozrywki przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich i należy do niego podchodzić z umiarem, rozsądkiem i dystansem, gdyż można się od niego uzależnić. Samo słowo „hazard” pochodzi z języka arabskiego i oznacza grę w kości, a po angielsku – ryzyko. Hazard posiada wiele odmian, nie zawsze legalnych. Czy hazard przez Internet jest legalny?

Ustawa o grach hazardowych

Wszelkie przepisy prawne i zasady dotyczące organizowania i uprawiania hazardu w naszym kraju reguluje tak zwana ustawa hazardowa, uchwalona 19 listopada 2009 roku i znowelizowana 1 kwietnia 2017 roku. Nowe przepisy ustawy określiły sposób funkcjonowania takich odmian hazardu jak gry karciane, automaty do gier oraz zakłady wzajemne, w tym sportowe zakłady bukmacherskie, które są obecnie jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się form hazardu w naszym kraju. Ranking legalnych bukmacherów organizujących zakłady wzajemne można znaleźć pod adresem Probukmacher.pl. Ustawa hazardowa wyczerpująco odpowiada na pytanie, czy hazard jest legalny w Polsce i na jakich zasadach funkcjonuje. Z dokumentu można się też dowiedzieć, czy hazard jest karalny oraz z jakimi konsekwencjami może się wiązać jego uprawianie.

Ustawa hazardowa w skrócie

Główne założenia znowelizowanej ustawy hazardowej, to konieczność posiadania zezwolenia na ich organizowanie od Ministra Finansów RP, prowadzenie przez ministerstwo Rejestru Domen Zakazanych zawierającego spis nielegalnych bukmacherów w Polsce, udostępnianie korzystania z zakładów bukmacherskich wyłącznie osobom pełnoletnim, wprowadzenie sankcji za organizowanie i udział w nielegalnych grach hazardowych, ustanowienie monopolu Skarbu Państwa na kasyna online oraz stacjonarne automaty do gier, znajdujące się poza kasynami, a także ograniczenie ilości kasyn stacjonarnych pod kątem liczby mieszkańców oraz ograniczenie organizowania turniejów pokerowych na pieniądze. Skuteczne działanie ponad 20 firm bukmacherskich, które otrzymały licencje od Ministerstwa Finansów i działają w ścisłej zgodności ze wszystkimi tymi warunkami, jest odpowiedzią na pytanie, czy hazard jest w Polsce legalny?Czy łatwo uzyskać licencję?

Uzyskanie licencji od Ministra Finansów na legalne organizowanie zakładów wzajemnych wiąże się z koniecznością spełnienia rygorystycznych wymagań, którym nie każdy może sprostać.

Konieczne jest jednoczesne spełnienie kilku wymogów:

posiadanie statusu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, siedziby lub przedstawicielstwa w Polsce,

prowadzenie strony internetowej w języku polskim i pod adresem kończącym się na „.pl”

złożenie deklaracji płacenia podatków w Polsce, w tym 12% podatku od każdego zakładu.


Podmioty z zezwoleniem mają też obowiązek weryfikacji tożsamości oraz pełnoletności graczy, zapewnienie bezpiecznych form płatności i szyfrowania danych osobowych, utrzymywanie stabilnej sytuacji finansowej i wypłacalności oraz prowadzenie działalności zgodnie z zaakceptowanym uprzednio przez Ministerstwo Finansów regulaminu zakładów. Licencja na prowadzenie zakładów wzajemnych wydawana jest zwykle na okres 5-6 lat z możliwością jednorazowego jej odnowienia na taki sam lub bardzo zbliżony okres czasu.

Hazard online legalny czy nielegalny?

Jeśli chcemy uprawiać hazard bezpiecznie, powinniśmy to robić wyłącznie legalnie, czyli u podmiotów z licencją uzyskaną od Ministra Finansów. Legalnego bukmachera rozpoznamy po numerze licencji opublikowanej na stronie głównej jego serwisu, są oni też zwykle rozpoznawalni dzięki reklamom i sponsorowaniu drużyn, zawodników i wydarzeń sportowych. W Internecie znajdują się też liczne rankingi legalnych zakładów bukmacherskich. Ich domeny zawsze są prowadzone w języku polskim pod adresem „.pl”.

Z kolej nielegalnych bukmacherów znajdziemy w tak zwanym Rejestrze Domen Zakazanych, czyli spisie stron prowadzących działalność hazardową wbrew literze polskiego prawa. Rejestr ten, publikowany na rządowych stronach internetowych ministerstwa, jest na bieżąco aktualizowany i obliguje dostawców Internetu oraz operatorów płatności online do blokowania stron w nim zawartych. Rozwiązanie to skutecznie walczy z szarą strefą, a także rozwiewa wszelkie wątpliwości w kwestii tego, czy hazard online jest w Polsce legalny.

Czy hazard jest opodatkowany?

Legalni operatorzy zakładów bukmacherskich w Polsce są ustawowo zobowiązani do płacenia polskich podatków, w tym 12% podatku od każdego zawartego przez gracza zakładu. Wszystkie gry hazardowe wymagające licencji, poza loteriami promocyjnymi, podlegają w naszym kraju podatkowi od gier hazardowych. Dotyczy on również form hazardu podlegających monopolowi państwa.

Każdy rodzaj gier hazardowych podlega odmiennej stawce podatkowej oraz innej podstawie opodatkowania, czyli obliczenia opodatkowanego dochodu. Stawka podatkowa w przypadku loterii fantowych i bingo wynosi 10%, w przypadku loterii pieniężnych to 15%, gier liczbowych – 20%, bingo pieniężnego, telebingo i loterii pieniężnych o podwyższonej opłacie oraz turniejów pokerowych – 25%, automatów do gier – 50%, natomiast zakładów sportowych z rywalizacją zwierząt – 2,5%. W przypadku pozostałych form hazardu, w tym również zakładów bukmacherskich – to 12%.

Artykuł powstał we współpracy z Aleksandrem Wysockim, doświadczonym ekspertem zespołu Probukmacher.pl, który obejmuje legalne zakłady sportowe w Polsce.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB