Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana

2018-11-19 13:10:00 (ost. akt: 2018-11-19 13:14:33)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. – Nie mam wątpliwości, że to rozwiązanie będzie korzystne dla pracowników i dla naszej gospodarki – przekonywał.

Prezydent podpisał ustawę w obecności prezesa Giełdy Papierów Wartościowych oraz przedstawicieli rządu: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Finansów. – Ktoś może zapytać, dlaczego podpisuję tę ustawę w tak spektakularny sposób? Otóż powody są dwa: to ustawa, która, mam nadzieję, poprawi sytuację przyszłych polskich emerytów oraz tych, którzy funkcjonują na rynku gospodarczym w Polsce.

Jak dodał Andrzej Duda, eksperci nie mają wątpliwości, że polskiej gospodarce potrzebny jest kapitał, który będzie wspierał rozwój gospodarczy. Jak zgromadzić taki kapitał? – Najlepszą metodą jest powszechne oszczędzanie. Ale w jaki sposób doprowadzić do powszechnego oszczędzania w kraju, w którym pensje nie są tak wysokie, jak na zachodzie Europy? Odkładać na przyszłą emeryturę – odpowiedział.

Prezydent podkreślił, że ustawa o PPK zakłada, że osoby odkładające na przyszłą emeryturę nie będą odkładać same. Wspierać ich będzie pracodawca (odprowadzając za pracownika składkę) oraz państwo za pośrednictwem Funduszu Pracy. To rozwiązanie korzystniejsze niż np. oszczędzanie w banku, gdzie nikt – poza oszczędzającym – nie dokłada do takich oszczędności. (...)
Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

PPK mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów po ukończeniu przez nich 60. roku życia. Odkładanie na przyszłą emeryturę będzie dobrowolne i w każdej chwili będzie można z niego zrezygnować lub – odwrotnie – przystąpić do programu.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

prezydent.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. może #2627435 | 213.184.*.* 20 lis 2018 09:07

    niech uprzywilejowane grupy zaczną płacić wreszcie składki na swoje emerytury, wtedy nie będziemy musieli się dzielić swoja po połowie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. EWA #2627428 | 83.9.*.* 20 lis 2018 09:00

    Zarobki Polaków pod względem siły nabywczej są na szarym końcu w UE. Władza mami obywateli, że odkładając grosze od groszowych zarobków uzbierają liczące się zasoby na starość (na waciki?). Ciekawe, kto sfinansuje emerytury grupom uprzywilejowanym? Moim zdaniem władza szydzi w ten sposób z ludzi, którzy często nie mają pieniędzy, żeby kupić sobie kocioł gazowy, zamiast palić byle czym z biedy. Władza śmieje się w kułak z biedoty, która ma pozyskać "świadomość ekologiczną" i masowo jeździć samochodami elektrycznymi ładowanymi prawdopodobnie najdroższą energią elektryczną w Europie lub "hybrydami". A skąd wiadomo, że hybrydy mają niższą emisję, niż mój dieselek, skoro lata temu stacje diagnostyczne zrezygnowały z badania spalin, bo ktoś musiał zarobić na masowym ściąganiu samochodowych wraków z zachodu? No, ale za dwa pokolenia, lub za 100 lat, zarobki Polaków konkurujących z emigrantami zza wschodniej granicy lub z Azji będą porównywalne z zarobkami pracowników z UE.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Zachariasz #2627398 | 94.254.*.* 20 lis 2018 08:24

    Kto z otoczenia PAD wymyślił podpisywanie tego na w GPW .Wyszło jak zawsze na tle obniżki obligacji,czerwień dominowała w tle tego cyrku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. olo #2627306 | 88.156.*.* 19 lis 2018 22:56

    Obniżyli wiek emerytalny, więc muszą podnieść składki. Pracujący utrzymują emerytów, emerytów coraz więcej, pracujących coraz mniej, Matematyki nie oszukasz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Tommy #2627231 | 195.136.*.* 19 lis 2018 20:35

    Trzeba będzie pamiętać by co dwa lata się wypisać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)