Najpopularniejsze kierunki studiów w Olsztynie – które są opłacalne?

2022-01-14 23:04:46 (ost. akt: 2022-01-14 23:07:10) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Olsztyn to miasto akademickie zyskujące na popularności. Nie tylko za sprawą wspaniałego położenia, ale również dzięki szerokiej ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na co dzień, na kierunkach dziennych i zaocznych, a także w ramach studiów podyplomowych kształci się tu ponad 30 000 studentów. Które kierunki są najbardziej oblegane? Które z nich naprawdę opłacalne? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Popularne kierunki studiów w Olsztynie
Według oficjalnych danych po zakończeniu rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, największym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich cieszyły się:

kierunek lekarski,
weterynaria,
psychologia
prawo,
kryminalistyka,
ekonomia,
zarządzanie,
informatyka,
filologia angielska,
pielęgniarstwo,
budownictwo.
Są to także kierunki, które chętnie wybierali przyszli studenci w całym kraju. W całej Polsce do kierunków, na których kandydatów jest najwięcej należą właśnie medycyna (kierunek lekarski), informatyka, psychologia, ekonomia, prawo, budownictwo, filologia angielska i zarządzanie, a także pielęgniarstwo.

Lekarze i informatycy poszukiwani od zaraz
Patrząc na to zestawienie, nie ma wątpliwości, że przyszli studenci celują nie tylko w kierunki cieszące się dużą renomą (prawo, medycyna, ekonomia), ale również studia, które mają zapewnić absolwentom dobrze płatna i stabilną prace po studiach. Do najbardziej opłacalnych w tym zestawieniu kierunków należą właśnie kierunek lekarski i informatyka. Absolwenci tych kierunków są także bardzo pożądani i poszukiwani przez pracodawców.

Kierunek lekarski – duże pieniądze, jeszcze większa odpowiedzialność
W pierwszym przypadku – zapotrzebowanie na lekarzy jest bardzo duże. Choć pensja „na rezydenturze” nie należy do najwyższych, to dzięki prywatnymi wizytom, dodatkowym dyżurom i pracy w kilku szpitalach czy przychodniach jednocześnie całość wynagrodzenia wygląda imponująco. Trzeba jednak pamiętać, że często jest okupione wieloma godzinami pracy, a zawód lekarza to przede wszystkim wielka odpowiedzialność i potrzeba nieustannego uzupełniania i aktualizowania swojej wiedzy.

Informatyka – dużo pracy, wysokie wynagrodzenia i praca zdalna
W przypadku informatyka praca wygląda dużo lepiej. Programiści, deweloperzy czy specjaliści IT, wg raportu No Fluff Jobs, co trzeci badany programista zarabia między 4000 a 8000 złotych netto. Ok. 21,5% otrzymuje pensję 8000-12 000 zł, a kolejne 13% – między 12 000 a 16 000 zł. Mniej więcej tyle samo osób zarabia powyżej 16 000 zł miesięcznie. Z kolei firma Just Join IT podaje, że w 2021 roku junior mógł liczyć średnio na 6355 zł brutto na umowie o pracę i 7204 zł brutto przy umowie B2B. Specjalista IT ze średnim stażem zarabia odpowiednio 11 240 zł i 13 694 zł, a senior – 16 133 zł i 18 717 zł. Dodatkowo większość osób w branży IT może liczyć na możliwość pracy zdalnej oraz dodatkowe benefity pozapłacowe zależne od branży.

Praca po studiach w Olsztynie
Przyszłościowe kierunki dla osób, które po studiach wiążą swoja przyszłość z Warmią i Mazurami, to także weterynaria, filologia angielska, ekonomia, zarządzanie i prawo. Wynika to ze specyfiki regionu. Warmia i Mazury to obszar, na którym dominujące sektory to rolnictwo i turystyka. Jest tu wiele obiektów noclegowych, gospodarstw agroturystycznych, obiektów gastronomicznych, ale także gospodarstw rolnych w tym ekologicznych. W obu branżach zatrudnienie z łatwością znajdą absolwenci weterynarii, a w turystyce osoby znające się na zarządzaniu oraz doskonale znające język angielski. Nie brakuje też firm usługowych, które w swoich szeregach na pewno będą absolwentów ekonomii (planowanie, zarządzanie finansami, analizy rynku) i prawa (kwestie prawne, umowy, regulaminy, nowe regulacje związane np. z dotacjami lub prawem UE).

Jeśli aktualnie szukasz pracy na Warmii i Mazurach, koniecznie sprawdź oferty pracy tutaj: Olsztyn Gowork.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB