Na co lekarz może przepisać marihuanę?

2023-09-05 11:33:20 (ost. akt: 2023-09-05 11:39:17) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Wśród Polaków rośnie świadomość na temat leczniczych właściwości suszu konopnego. Coraz częściej słowo “marihuana” kojarzy się z innowacyjnym leczeniem. Czy trudno jest wykupić medyczną marihuanę? O czym należy pamiętać prosząc lekarza o receptę na susz konopny?

Czy każdy lekarz może przepisać medyczną marihuanę?


Marihuana jest zarejestrowana w Polsce jako środek farmaceutyczny przeznaczony do wyrobu leku recepturowego, czyli takiego który farmaceuta sporządza na zamówienie na miejscu po okazaniu recepty. Za tym idzie konieczność posiadania e-recepty na susz konopny przepisanej przez lekarza z uprawnieniami do przepisywania leków narkotycznych (RPW). Do przepisywania mieszanki suszu leczniczego niezbędna jest wiedza na temat jego działania oraz współdziałania z innymi lekami.

Dlatego warto wybrać sprawdzoną placówkę medyczną, która specjalizuje się w tym rodzaju terapii jest: https://zielonytemat.pl

Na jaką chorobę lekarz może przepisać leczniczą marihuanę?


W sieci funkcjonuje lista chorób, w których leczeniu zalecane jest stosowanie medycznej marihuany. Oficjalnie jednak nie istnieje zamknięty katalog takich schorzeń, więc wyłącznie od wiedzy i decyzji lekarza zależy w jakim przypadku wystawi receptę na leczniczy susz konopn. Recepta na marihuane online - można w Polsce otrzymać od 2019 roku. Większość osób jest przekonana, że leczniczą marihuanę powinno stosować się wyłącznie w przypadku ciężkich, często nieuleczalnych chorób. Jest to mylne przekonanie, ponieważ zawarte w niej kannabinoidy mają tak szerokie spektrum działania, że może być ona skuteczna w ogromnej liczbie dolegliwości. Coraz częściej jest przepisywana np. w leczeniu chronicznej bezsenności czy uporczywych alergiach. Badania naukowe potwierdzają, że wszędzie, gdzie zaangażowany jest układ endokannabinoidowy, tam kannabinoidy z konopi mają potencjalne zastosowanie medyczne. Nie jest to wiedza powszechnie rozpowszechniona wśród wszystkich lekarzy.

Kiedy lekarz może odmówić przepisania medycznej marihuany?


Poza wątpliwością są dwa przypadki - ciąża i karmienie piersią to sytuacje w których lekarz nie wystawi recepty na lecznicze konopie. W każdym innym przypadku decyzja lekarza jest uzależniona od wnikliwej analizy stanu zdrowia pacjenta. Na decyzję o wystawieniu recepty na susz konopny mają przede wszystkim choroby na jakie cierpi pacjent, dolegliwości na które się skarży, przyjmowane leki i ich skuteczność oraz historia uzależnień. Jeśli nie skorzystamy z usług lekarza, który podjął wysiłek, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat leczniczej marihuany, możemy spotkać się z odmową nawet bez podania konkretnej przyczyny. Warto wcześniej zrobić rozeznanie i skorzystać ze sprawdzonej placówki medycznej, która specjalizuje się w terapii medycznej marihuaną takiej jak: https://zielonytemat.pl.


Gdzie można zrealizować e-receptę na medyczną marihuanę?


W przypadku realizacji e-recepty na medyczną marihuanę, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku innych e-recept, można ją zrealizować w każdej aptece. Jednakże, co zrobić w sytuacji, gdy wybrana apteka nie posiada dostępnego leku wymienionego na e-recepcie? Każda apteka w Polsce ma obowiązek zamówienia go dla pacjenta i realizacji tego zamówienia w ciągu 3 dni roboczych, dotyczy to zarówno e-recept na medyczną marihuanę, jak i innych leków. W przypadku leków bez recepty, nie obowiązuje taki sam wymóg, co daje możliwość zastosowania zamienników. Dlatego warto wcześniej skontaktować się z wybraną apteką, aby upewnić się, że medyczna marihuana zapisana przez lekarza będzie dostępna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB