Reklama

Lekarze: Breivik jest niepoczytalny

29/11/2011 12:52

Anders Breivik nie może ponosić odpowiedzialności karnej za zamachy - twierdzi norweska bulwarówka VG. Rano lekarze przekazali do sądu raport o stanie psychicznym sprawcy zamachów w Oslo i na wyspie Uttoya.

Adwokat Breivika twierdzi, że jego klient jest niepoczytalny - według gazety, lekarze zgodzili się z tą opinią. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, Breivik nie stanie przed sądem - trafi do szpitala psychiatrycznego. Na 13-stą zapowiedziano konferencję prasową prokuratury, która ma ujawnić ustalenia psychiatrów. Ich raport ma ponad 200 stron.

22 lipca Breivik zdetonował bombę w centrum Oslo, po czym udał się na pobliską wyspę Utoya, gdzie trwał obóz młodzieżowy Partii Pracy, i zaczął strzelać do młodzieży. W zamachach zginęło w sumie 77 osób. Po aresztowaniu Breivik przyznał się do winy ale twierdził, że nie popełnił przestępstwa. Oświadczył, że walczy z islamskim zagrożeniem dla Europy, a ataki miały być karą dla Partii Pracy za zbyt wielu muzułmańskich imigrantów, osiedlających się w Norwegii.

Breivikowi grozi 21 lat więzienia, ale śledczy zastanawiają się nad postawieniem mu zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości. W takim wypadku mógłby spędzić w więzieniu nawet 30 lat. Norweska prasa podała, że masakra dokonana przez Breivika na wyspie Utoya była wynikiem załamania się jego głównego planu. Według doniesień prasowych, pierwotnie zamierzał on zamordować trzech polityków norweskich: premiera, ministra spraw zagranicznych i byłą szefową rządu.
IAR
Reklama

Reklama

Wideo wm.pl




Reklama