Rozpoczęcie Brexitu. W.Brytania i Komisja Europejska gotowe do negocjacji

2017-03-21 12:08:41 (ost. akt: 2017-03-21 12:47:09)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział na 29 marca rozpoczęcie Brexitu. Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

29 marca będzie dniem, w którym Theresa May wyśle list rozpoczynający procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Najpierw szefowa brytyjskiego rządu planuje odwiedzić pozostałe kraje składowe: Irlandię Północną, Walię i Szkocję.

Stanowisko rządu jest jasne: Wielka Brytania chce korzystnego porozumienia dla wszystkich narodów i regionów, ale także dla całej Europy. Rządzącym zależy także, by utworzyć nowe, pozytywne partnerstwo między nimi, a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej.

Minister ds. Brexitu, David Davis wyjaśnia, że pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską, czyli szefów państw i rządów EU. Spotkanie to zwoła przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie ma jeszcze oficjalniej daty, jednak źródła w Brukseli informowały wcześniej, że spotkanie 27 liderów państw unijnych w tej sprawie może się odbyć 6 kwietnia. Inne źródła jako możliwą datę wskazywały 3 maja.

Tusk poinformował na Twitterze, że w ciągu 48 godzin od otrzymania notyfikacji o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przedstawi projekt wytycznych dla 27 krajów członkowskich w tej sprawie.

Po przyjęciu wytycznych przez „27”, Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy, które według zapisów Traktatu Lizbońskiego powinny potrwać dwa lata, co oznacza, że - o ile nie dojdzie do jednomyślnego przedłużenia terminu przez wszystkie państwa członkowskie - Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami polityków kwestia przyszłych praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym niespełna miliona Polaków, będzie wśród pierwszych tematów podjętych w trakcie negocjacji.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zdzihu #2206313 | 82.13.*.* 22 mar 2017 00:27

  Chłopkaki z pracy powiedziały, ze nie pozwolą mnie deportować, że pije herbatę z mlekiem i jestem spoko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Łołłłł #2206109 | 213.160.*.* 21 mar 2017 19:20

  Ale powróci Patologi , to ci biznesmeni :) haaaa Zachlaj mordy co cały payslip przepijają no i wielu ćpa bo dostęp jest o wiele łatwiejszy niż w PL i małe kary .I Dobrze bo zachowują się jak Małpy , i już tak przez parę lat opinię popsuli Polakom normalnym że aż żal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. idzdzie idzcie heheh Szkoci juz zapowiadaja r #2205891 | 193.46.*.* 21 mar 2017 13:56

  idzdzie idzcie heheh Szkoci juz zapowiadaja referendum, nie maja zamiaru sobie uszu odmrażać na złość NIemcom

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz