Reklama

[WIDEO] O włos od tragedii na przejeździe. Kierowca wjechał tuż przed pociąg

Kierowca białego kombi wjechał na przejazd kolejowo-drogowy tuż przed nadjeżdżający pociąg POLREGIO. Do zdarzenia doszło 9 czerwca między stacjami Gorzów Wielkopolski a Gorzów Wielkopolski Zieleniec. Maszynista wdrożył nagłe hamowanie, a samochód w ostatniej chwili opuścił torowisko. Od zderzenia dzieliło go zaledwie kilka metrów.

Niebezpieczny manewr na przejeździe

Do groźnego zdarzenia doszło na przejeździe kolejowo-drogowym między stacjami Gorzów Wielkopolski a Gorzów Wielkopolski Zieleniec. Kierowca białego kombi wjechał na przejazd tuż przed nadjeżdżający pociąg POLREGIO.

Składem podróżowało kilkudziesięciu pasażerów. Maszynista, widząc samochód na torach, mógł jedynie wdrożyć nagłe hamowanie. Kierowcy auta udało się w ostatniej chwili zjechać z przejazdu.

Od zderzenia samochodu z pociągiem dzieliło go zaledwie kilka metrów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Reklama

Nagranie trafiło do służb

Niebezpieczna sytuacja została zarejestrowana przez kamerę pociągu. Materiał filmowy został już przekazany odpowiednim służbom, które będą mogły ocenić zachowanie kierowcy i podjąć dalsze czynności.

Kolejarze podkreślają, że takie zdarzenia nie są odosobnione. Na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż dochodzi do sytuacji, w których kierowcy ignorują znaki STOP, sygnalizację świetlną albo próbują przejechać przez tory mimo nadjeżdżającego pociągu.

Maszynista nie ma szans zatrzymać pociągu od razu

W przypadku pociągu droga hamowania jest znacznie dłuższa niż w samochodzie. Nawet natychmiastowa reakcja maszynisty nie gwarantuje zatrzymania składu przed przeszkodą. Dlatego wjazd na przejazd tuż przed pociąg jest skrajnie niebezpieczny.

Reklama

Tym razem szybka reakcja maszynisty i ucieczka kierowcy z torowiska pozwoliły uniknąć tragedii. Gdyby samochód pozostał na przejeździe kilka sekund dłużej, skutki mogłyby być dramatyczne.

Apel POLREGIO do kierowców

Kolejarze z POLREGIO apelują do kierowców o rozsądek i bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Lekceważenie przepisów może narazić na śmierć lub ciężkie obrażenia nie tylko kierowcę, ale także pasażerów pociągu, maszynistę i obsługę składu.

Każdy kierowca zbliżający się do przejazdu powinien zwolnić, zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że może bezpiecznie przejechać przez tory. Znaki, sygnalizacja i rogatki nie są formalnością, lecz podstawowym elementem bezpieczeństwa.

Reklama

Konsekwencje mogą być poważne

Wypadki na przejazdach kolejowych oznaczają nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Ich skutkiem są także opóźnienia pociągów, zmiany w komunikacji i wyłączenie uszkodzonych składów z ruchu.

Naprawa pociągu po zderzeniu może trwać wiele tygodni. W tym czasie skład nie może wozić pasażerów, a przewoźnik musi organizować zastępstwa i zmiany w obiegu taboru.

POLREGIO przypomina, że konsekwencje finansowe wypadku na przejeździe ponosi sprawca. W praktyce lekkomyślna decyzja kierowcy może więc oznaczać nie tylko odpowiedzialność karną i administracyjną, ale również bardzo wysokie koszty materialne.

Reklama

Chwila pośpiechu może kosztować życie

Zdarzenie z 9 czerwca pokazuje, jak niewiele potrzeba, by doszło do tragedii. Wjazd na przejazd przed pociąg może dać kierowcy pozorną oszczędność kilku sekund, ale ryzyko jest nieporównywalnie większe.

Kolejarze apelują, by przed każdym przejazdem zachować pełną koncentrację. Rozsądek, zatrzymanie się przed znakiem STOP i cierpliwe oczekiwanie na bezpieczny przejazd mogą uratować życie.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/06/2026 14:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo wm.pl




Reklama