Pieniężni na zdjęciach - wystawa w Domu "Gazety Olsztyńskiej"

2017-10-25 15:47:37 (ost. akt: 2017-10-25 16:01:39)

Autor zdjęcia: Muzeum Warmii i Mazur

Podziel się:

Historia "Gazety Olsztyńskiej" jest nieodłącznie związana z rodziną Pieniężnych. Fotografie założycieli pisma, obok innych eksponatów, będzie można obejrzeć w Domu "Gazety Olsztyńskiej" od 10 listopada. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 17.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada, czyli w dniu 165. rocznicy urodzin Jana Liszewskiego – założyciela i pierwszego redaktora gazety.

Wystawa „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) została zmodernizowana. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W czasie wystawy obejrzeć będzie można m.in. rodzinne zdjęcia Pieniężnych. To trzy unikatowe fotografie, z których najwcześniejsze — Seweryna Pieniężnego z synem Konstantym — wykonane zostało ok. 1924 r. w olsztyńskim zakładzie fotograficznym Adolfa Müllera. Kolejna fotografia, zrobiona cztery lata później w Atelier Dietrtrich, przedstawia Ewę, najstarszą córkę Wandy i Seweryna.

Z tego samego zakładu pochodzi zdjęcie z 1932 r. z okazji przystąpienia Konstantego i Ewy do pierwszej komunii świętej, przedstawiające całą rodzinę z młodszymi córkami — Marią i Haliną.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB