Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ws. naruszenia praworządności

2018-07-02 13:57:45 (ost. akt: 2018-07-02 13:59:27)

Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu wobec Polski postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia.

– Polski rząd będzie miał miesiąc, by odpowiedzieć na formalne pismo Komisji – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

– Ustawa o Sądzie Najwyższym była już dyskutowana w kontekście dialogu o praworządności w Polsce pomiędzy Komisją a władzami polskimi. Nie była omówiona w żaden satysfakcjonujący sposób – dodał Schinas.

Komisja Europejska w komunikacie informuje, że to reakcja na zapisy w ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, zgodnie z którymi 3 lipca w stan spoczynku zostaną przeniesieni wszyscy sędziowie SN w wieku powyżej 65 lat, o ile nie złożyli stosownego wniosku o zgodę na dalsze zasiadanie w SN i badań lekarskich, na których podstawie prezydent może wyrazić zgodę na zasiadanie przez nich w SN.

W komunikacie Komisji czytamy, że jest to naruszenie zasady niezależności sądownictwa, w tym zasady nieusuwalności sędziów.


źródło: EU EBS/ x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB