Oto skuteczny sposób, by szybko poznać najważniejsze dane o firmach działających w Polsce!

2022-01-12 07:26:37 (ost. akt: 2022-01-12 07:26:36) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

W naszym kraju działa ponad 3,8 miliona działalności gospodarczych. Mają one różną osobowość prawną, strukturę organizacyjną oraz zakres działalności. Czy istnieje skuteczny sposób, by szybko ustalić najważniejsze informacje o danym podmiocie, bez względu na jego strukturę?

Co trzeba wiedzieć o firmach działających w naszym kraju?

Szacuje się, że spośród 3,8 miliona działalności, najwięcej jest firm jednoosobowych, bo niemal 2,6 miliona. Co warto podkreślić, sektor JDG całkiem dobrze poradził sobie z pandemią COVID-19. Po narastającej fali likwidacji i zawieszeń nie ma już śladu. Polacy nawet w czasie kolejnych fal zachorowań ochoczo zakładali swoje własne biznesy.

W jakich częściach kraju znajduje się najwięcej działalności gospodarczych? Warto zerknąć do bazy firm ALEO.com. Już po krótkiej lekturze szybko dostrzeżemy, że najwięcej podmiotów gospodarczych odnajdziemy:


• w Warszawie: ponad 342 tysiące firm,
• w województwie śląskim: ponad 339 tys.,
• w województwie wielkopolskim: 326 tysięcy przedsiębiorstw.

W zależności od regionu coraz bardziej uwidaczniają się też różnice w rozmieszczeniu firm na mapie danego województwa. Przykładowo w województwie mazowieckim zdecydowanym liderem jest Warszawa. Szacuje się, że około 55% firm z Mazowsza działa właśnie w tym mieście.

Zbliżona sytuacja jest w Wielkopolsce. Tam zdecydowanym liderem jest Poznań, w którego granicach działa około 26% firm z całego województwa. Dla kontrastu stolica województwa śląskiego, czyli Katowice, zgromadziła około 11% firm z obszaru całego Śląska.

Warto jednak spojrzeć na ten region nieco szerzej. Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście Aglomeracja Śląska, jednak nie wolno zapominać też o Częstochowie i pobliskich gminach, Rybnickim Okręgu Węglowym oraz Bielsku-Białej i starym województwie bielskim. Dopiero takie spojrzenie na województwo śląskie daje pełną odpowiedź na pytanie o to, jak rozkłada się procentowy udział firm w tym regionie kraju i z czego to wynika.

Jakie dane można uzyskać z bazy firm?

W polskim porządku prawnym funkcjonują trzy wielkie bazy danych o charakterze publicznym, co oznacza, że każdy z nas może z nich skorzystać za darmo. Jest to baza NIP, REGON oraz Krajowy Rejestr Sądowy. Każdy z tych zbiorów ma inną właściwość, czyli — w pewnym uproszczeniu — gromadzi inne dane.

O tym, dlaczego te zbiory cieszą się tak dużą popularnością, w dużej mierze przesądzają takie akty prawne, jak:


• ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym,
• ustawa o NIP,
• ustawa o statystyce publicznej.

To zwłaszcza z tych trzech dokumentów wynika, że w naszym kraju niemal każdy rodzaj działalności gospodarczej musi posługiwać się konkretnym identyfikatorem. Są to zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe czy jawne, jak i organy samorządu terytorialnego, wybrane instytucje zdrowotne, a nawet fundacje i stowarzyszenia.

Jeśli skorzystamy na przykład z największej bazy firm w Polsce, ALEO.com, i w polu wyszukiwarki wpiszemy numer NIP, który znaleźliśmy na paragonie fiskalnym, fakturze lub na stronie wybranej działalności gospodarczej, to szybko uzyskamy dostęp do wielu ważnych danych.

Najlepsze serwisy w pewnym sensie agregują informacje z wszystkich tych dużych baz, a następnie przedstawiają je użytkownikowi w prostej, czytelnej formie. Bez trudu można też zawarte tam dane skopiować, a także skorzystać z takich udogodnień, jak wirtualna mapa, by szybko zlokalizować siedzibę firmy i na przykład wyznaczyć do niej trasę.

Jakie dane o finansach znajdziemy w wyszukiwarce firm?

Dla niektórych rodzajów działalności gospodarczych, zwłaszcza dla spółek (jeśli wymaga tego prawo) można też zapoznać się z danymi o zarządzie, w tym jego strukturze i stanowiskach, jakie piastują tam konkretne osoby. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by szybko podejrzeć sieć powiązań między taką firmą lub na przykład fundacją a innymi podmiotami.

W ten sam sposób można też zapoznać się z danymi finansowymi za poszczególne lata. Najlepsze serwisy działające na rynku przedstawiają te informacje w czytelny sposób, w formie tabeli, z podziałem na przychody ze sprzedaży i zyskiem (lub stratą) brutto.

Dla wybranych działalności gospodarczych można też skorzystać z trybu rankingu finansowego. Jak działa to rozwiązanie? Załóżmy, że spółka z o.o. działa w branży reklamowej i że w ciągu całego roku wygenerowała 100 tysięcy złotych przychodu. Czy to dużo, czy mało? To zależy. Właśnie to pomoże nam ustalić ranking.

Aplikacja samodzielnie porówna dla nas wybrany podmiot z innymi spółkami, które działają w tym samym sektorze rynku. To skuteczny sposób, by szybko dowiedzieć się, na jakim miejscu (zarówno pod w ujęciu krajowym, jak i wojewódzkim) taki przychód plasuje daną firmę.

Jeśli dana działalność korzystała ze wsparcia z funduszy Unii Europejskiej, to takie informacje również będą dostępne w odpowiedniej zakładce. Jeśli więc chcemy szybko prześwietlić daną firmę, wystarczy nam dostęp do internetu i skorzystanie z oferty takiego serwisu, jak na przykład ALEO.com.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB