Czyszczenie wody w basenie — o co zadbać?

2024-03-22 21:55:59 (ost. akt: 2024-03-22 22:12:49) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Basen to świetne źródło rozrywki i idealny sposób na ochłodę, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Żeby kąpielisko było schludne i bezpieczne dla naszego zdrowia należy regularnie wymieniać i czyścić wodę. Zobacz, o co musisz zadbać, przygotowując się do pielęgnacji basenu.

Powszechne sprzątanie — oczyszczanie powierzchni i ścianek


O estetykę i klarowność wody w basenie można dbać już od dnia pierwszego. Powierzchowne sprzątanie powierzchni powinno wykonywać się co najmniej raz dziennie, zwłaszcza jeśli kąpielisko pozostaje odkryte w nocy albo przez większość doby.

Do basenu często wpadają małe owady, liście czy gałązki. Bardzo łatwo się ich pozbyć klasyczną siateczką powierzchniową. Zwłaszcza jeśli brodzik rozstawiony w ogrodzie nie jest wcale taki duży. Szukasz właśnie takiego kąpieliska? Koniecznie sprawdź baseny ogrodowe dostępne w sklepie Castorama. Pamiętaj jednak, że okazjonalne wyławianie zanieczyszczeń nie wystarczy do posiadania schludnego i higienicznego basenu.

Przed corocznym rozstawianiem kąpieliska warto dokładnie wyczyścić suche jeszcze ścianki i dno. Baseny wyłożone są specjalnymi tkaninami, które bez odpowiedniej pielęgnacji tracą na swojej wytrzymałości. Postaraj się więc o wcześniejsze usunięcie pozostałych z zeszłego roku osadów. W ten sposób oszczędzisz sobie dużo późniejszej pracy.

Środki dezynfekujące


Mechaniczną pracę masz już za sobą. Teraz należy przejść do bardziej skomplikowanych, ale nadal niezwykle potrzebnych etapów procesu oczyszczania basenu.

Najbardziej powszechnym środkiem dezynfekującym wodę jest chlor. Ma on bardzo charakterystyczny zapach, spotykany najczęściej na publicznych kąpieliskach, gdzie trzeba często i regularnie oczyszczać wodę. Jest to stosunkowo prosty proces, który należy wykonywać ze szczególną uwagą.

Przygotowując się do zastosowania chloru, koniecznie zmierz objętość wody w basenie, tak żeby nie przesadzić z dawką. Odpowiednie dozowanie to klucz do odpowiedniego poziomu pH wody, od którego zależy komfort naszego pływania. Zastosuj się do zaleceń producentów. Rozprowadź składnik po całej powierzchni basenu, żeby zdezynfekować dokładnie nawet najmniejsze zakamarki. Żeby utrzymać higieniczność wody, zainwestuj w specjalne testy do poziomu chloru. Dzięki nim będziesz wiedział, kiedy należy ponownie zastosować pielęgnacje.

Systemy filtrujące i inne akcesoria pomagające w utrzymaniu czystości


Do rozprowadzania chloru po powierzchni często używa się również specjalnych systemów cyrkulacji wody. W ten sposób zapewniamy jej odpowiedni przepływ nie tylko podczas oczyszczania.

Inne akcesoria basenowe, które przydadzą się do pielęgnacji to na przykład dozowniki chemii, pompy albo wcześniej wspomniane szczotki do ścianek i dna. Najbardziej niezbędna jest jednak pokrywa do powierzchni basenu, która chroni przed klasycznymi zanieczyszczeniami. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje solarne, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury wody.

Wyciągając ze schowka albo kupując nowy brodzik pamiętaj o jego wstępnym oczyszczeniu. Wyszoruj na sucho ścianki i dno, zwłaszcza jeśli basen odczekał zimę w pomieszczeniu zewnętrznym. Po uzupełnieniu go wodą koniecznie zastosuj odpowiedni środek dezynfekujący. Może być to chlor, albo inny składnik oczyszczający. Zadbaj o zewnętrzną estetykę wody, wyławiając z niej zanieczyszczenia. Małe robaczki i liście to standard.

Proces czyszczenia wody w basenie może zająć trochę czasu. Warto jednak zastosować się do niego na początku sezonu. Wtedy będziesz mógł cieszyć się należytym odpoczynkiem nad kąpieliskiem przez całe wakacje.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB