Jakie osoby związane ze sportem znalazły się na tegorocznych listach wyborczych do Sejmu?

2023-08-30 10:23:42 (ost. akt: 2023-08-30 10:23:54) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przed każdymi wyborami partie polityczne zastanawiają się, kogo wystawić na swoich listach. Jedni stawiają na zaprawionych w bojach parlamentarzystach, inni szukają fachowców, a jeszcze inni starają się iść za aktualnymi trendami. Koalicja Obywatelska postawiła z kolei na osoby związane ze sportem. W tym tekście przedstawiamy czwórkę z nich. Z jakich okręgów będą startować? Czy mogą liczyć na wysokie miejsce na liście? Jakie jest ich doświadczenie w polityce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Miłej lektury!

Dariusz Dziekanowski

Dariusz Dziekanowski to jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich piłkarzy w historii. Urodził się 30 września 1962 roku w Warszawie i przez większą część swojego życia związany jest z tym miastem. Początkowo jako piłkarz, później jako polityk.

63-krotny reprezentant Polski znalazł się na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Będzie kandydował do Sejmu z 18. miejsca w okręgu warszawskim. Czy uda mu się osiągnąć ten cel?

Dziekanowski już raz próbował dostać się do Sejmu. Miało to miejsce podczas wyborów w 2015 roku. Startował wówczas w jednym z podwarszawskich okręgów, ale nie udało mu się zebrać wystarczającej liczby głosów.

Rok wcześniej uzyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego. W 2018 roku został radnym m.st. Warszawy. Zagłosowały wtedy na niego 6034 osoby. Jaki wynik uzyska tym razem?


Rafał Siemaszko

Do Sejmu spróbuje się też dostać inny przedstawiciel świata futbolu. Jest nim urodzony w Wejherowie Rafał Siemaszko. Jego kariera piłkarska nie była tak bogata jak u Dziekanowskiego, jednak jedno wydarzenie sprawiło, że na długo został zapamiętany przez kibiców.

Chodzi mianowicie o sytuację z końcówki sezonu 2016/2017, kiedy jako zawodnik Arki Gdynia strzelił gola ręką przeciwko Ruchowi Chorzów. Należy mieć tylko nadzieję, że w polityce nie będzie stosował żadnych nieczystych zagrań.
Siemaszko znalazł się na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Wystartuje w okręgu gdyńsko-słupskim. Donald Tusk liczy na jego rozpoznawalność w tym regionie.

Dla byłego zawodnika Arki będzie to pierwszy start w wyborach. Wcześniej w żadnym stopniu nie zajmował się polityką. Czy ludzie związani z gdyńskim klubem zagłosują na niego z sympatii?


Paweł Papke

Nie tylko byli piłkarze chcą się dostać do Sejmu. Myślą o tym też siatkarze. Mowa tutaj o byłym reprezentancie Polski Pawle Papke.

Będzie się on starał o kolejną kadencję w Sejmie. W gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie zasiada nieprzerwanie od 2011 roku. Przy okazji każdych wyborów startował z list Platformy Obywatelskiej.

Nie inaczej będzie tym razem. Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej umieścił go na 3. miejscu w okręgu 35. Przed nim znaleźli się tylko Anna Wojciechowska i Janusz Cichoń. Mając kod promocyjny Betclic, możesz sprawdzić, czy ich partia jest faworytem do wygrania tegorocznych wyborów.

Czy Papke ponownie dostanie zaufanie wyborców? Wszystko wskazuje na to, że tak. W 2019 roku zagłosowało na niego prawie 31 tysięcy osób. Ilu wyborców tym razem postawi krzyżyk przy jego nazwisku?


Apoloniusz Tajner

Ostatnią osobą związaną ze światem sportu, która będzie chciała dostać się do Sejmu, jest Apoloniusz Tajner. Były trener kadry naszych skoczków pojawił się na listach Koalicji Obywatelskiej. Będzie startował w okręgu 27 (Bielsko-Biała).

Tajner urodził się 17 kwietnia 1954 roku w Goleszowie. Nie zrobił wielkiej kariery jako sportowiec, ale zasłynął jako trener oraz działacz. To właśnie pod jego wodzą sukcesy na skoczniach zaczął odnosić Adam Małysz.

Już raz próbował swoich sił w wyborach. Miało to miejsce w 2004 roku, kiedy wybierano przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Startował wówczas na Śląsku z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Udało mu się zebrać niespełna 8000 głosów.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB