Prezydent Polski Karol Nawrocki uczestniczył we wtorek w XI Szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Chorwacji. W trakcie wizyty spotkał się między innymi z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem oraz sekretarzem energii Stanów Zjednoczonych. Polskiemu przywódcy towarzyszyła małżonka Marta Nawrocka.
Podczas rozmów i wystąpień prezydent podkreślał znaczenie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył, udział w szczycie Trójmorza ma dla Polski wymiar strategiczny zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i rozwoju gospodarczego.
Gratuluję panu premierowi Chorwacji organizacji tego spotkania. Pierwszy raz biorę jako prezydent Polski w spotkaniu inicjatywy Trójmorza. To strategiczna konieczność Polski i regionu, żeby wzmacniać Trójmorze w kontekście obronnym i gospodarczym
— powiedział Karol Nawrocki.
Prezydent odniósł się również do rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Zapowiedział, że nasz kraj będzie uczestniczył w pracach grupy G20 jako reprezentant regionu Trójmorza.
To pokazuje rozwój naszego kraju, transformację, którą przechodzimy. Będziemy tam reprezentantem całego regionu, całej inicjatywy Trójmorza
— podkreślił.
Ważnym elementem wystąpienia była także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Nawrocki zapowiedział działania na rzecz powołania Banku Rozwoju Trójmorza, który miałby wspierać inwestycje infrastrukturalne i energetyczne w regionie.
Będę apelować i zachęcać do powołania Banku Rozwoju Trójmorza
— oświadczył prezydent.
Polski przywódca zwrócił także uwagę na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie dostaw surowców energetycznych.
Polska jest gotowa, aby stać się bramą północy dla amerykańskiego gazu
— zapewnił, dodając, że jednym z priorytetów pozostaje uniezależnienie Europy od rosyjskich dostaw gazu.
Czym jest Inicjatywa Trójmorza?
Inicjatywa Trójmorza została zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji — Andrzeja Dudę oraz Kolindę Grabar-Kitarović. Do pierwszego spotkania przywódców doszło podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Rok później, w 2016 roku, zorganizowano inauguracyjny szczyt w Dubrowniku.
Projekt początkowo obejmował 12 państw Unii Europejskiej położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Były to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W 2023 roku do inicjatywy dołączyła Grecja, zwiększając liczbę uczestników do 13 państw.
Strategicznymi partnerami Trójmorza pozostają obecnie Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska oraz Niemcy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze