Bezpieczne auto dla rodziny. Jak je przygotować na jesień i zimę

2017-08-31 13:29:40 (ost. akt: 2017-08-31 13:58:29) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

Przed każdym nowym sezonem warto jest sprawdzić czy nasze auto jest sprawne i przygotować je na nadchodzące nowe warunki pogodowe. W końcu od tego zależy bezpieczeństwo naszej rodziny w czasie podróży oraz w drodze do pracy czy szkoły.

Coraz chłodniejsze dni, a zwłaszcza noce powoli będą niosły ze sobą coraz niższe temperatury spadające nawet do kilkunastu kresek poniżej zera. Przymrozki i mrozy niestety nie są obojętne dla stanu technicznego naszych samochodów. Zwłaszcza, gdy auto zostawiamy na odkrytym parkingu pod blokiem czy na podwórku przed domem. Nawet posiadając kryty garaż nie zawsze uchronimy nasz samochód przed ujemną temperaturą, która bardzo niekorzystnie wpływa na sprawność pojazdu. Aby spokojnie i na czas odwieźć dzieci do szkoły i przedszkola, a samemu zdążyć do pracy, zamiast na różne sposoby próbować dostać się do zamarzniętego samochodu lub nie móc uruchomić silnika - warto dużo wcześniej przygotować auto na jesienne i zimowe chłody. Sprawne auto to podstawa bezpieczeństwa całej rodziny, warto więc zadbać o wymianę niesprawnych części na nowe, które kupisz tutaj: euautoCzesci.pl

Wymiana opon
Według wielu kierowców to jedyne przygotowanie samochodu na zimę. Opony stanowią podstawę sprawnego poruszania się auta po drodze. Muszą one mieć odpowiednią przyczepność i prawidłowo wyprofilowane kanaliki odprowadzające wodę. Opony letnie zrobione są z innej mieszanki gumy niż zimowe, przez co w niskich temperaturach twardnieją i tracą przyczepność. Na opony zimowe niska temperatura nie ma wpływu, pozostają one odpowiednio elastyczne dzięki czemu dobrze trzymają się powierzchni, co znacznie zmniejsza możliwość wpadnięcia w poślizg i pomaga uniknąć kolizji. Opony z letnich na zimowe powinno się wymienić, gdy temperatury spadają do 5-6 st. C. Oprócz samej wymiany opony trzeba również wyważyć i napompować powietrzem o określonym ciśnieniu. Najlepiej jest to zlecić profesjonalnej firmie. Wymiana opon to podstawowa, ale nie jedyna czynność, którą należy wykonać w czasie przygotowywania się do sezonu zimowego.

Sprawdzenie akumulatora
Bardzo częstą przyczyną, dla której nie da się uruchomić auta jest niesprawny akumulator, który podczas niskich temperatur nie ładuje się odpowiednio. Winę za to może także ponosić alternator, który dostarcza zbyt niskie napięcie do akumulatora i nie pozwala mu na odpowiednie naładowanie się.

Hamulce i zawieszenie
Zimą znacznie częściej używamy hamulców niż latem. Bardzo ważne jest więc, aby działały one sprawnie. Dlatego sprawdź tarcze i klocki hamulcowe czy nie są one zbyt wyeksploatowane. Grubość klocków hamulcowych jest niezwykle istotna i wpływa na drogę hamowania pojazdu, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach na ośnieżonej lub oblodzonej szosie. Starte klocki hamulcowe mogą wydłużyć drogę hamowania nawet o kilka metrów co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo kolizji. Sprawne działanie hamulców zależy też od płynu hamulcowego, warto więc sprawdzić jego stan oraz zawartość w nim wody. Zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym sprzyja jego zamarzaniu co może sprawić, że hamulce po prostu przestaną działać w czasie jazdy.

Podczas przeglądu zawieszenia sprawdź również stan amortyzatorów. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie są one wyłącznie po to, aby tłumić wstrząsy, ale mają również duży wpływ na działanie układu hamulcowego. Zużyty amortyzator wpływa na wydłużenie drogi hamowania nawet o kilka metrów tak samo, jak niesprawne klocki hamulcowe. Warto więc zadbać o ich wymianę dużo wcześniej, czyli najlepiej już na początku sezonu jesiennego, aby później nie naprawiać wszystkiego na raz.

Przegląd płynów eksploatacyjnych
Oprócz płynu hamulcowego warto również sprawdzić i wymienić na zimowy płyn do spryskiwaczy oraz płyn chłodniczy. W skład letniego płynu do spryskiwaczy wchodzi w dużej ilości woda, która w czasie mrozów zamarza. Dlatego właśnie nagle w czasie śnieżycy zostajemy pozbawieni możliwości dokładnego wyczyszczenia szyby płynem, który po prostu zamarza i spryskiwacze nie działają. To osłabia widoczność i zwiększa niebezpieczeństwo wpadnięcia w poślizg czy kolizji na drodze. Podobny skład ma również płyn chłodniczy, który w okresie letnim może zawierać dużą ilość wody i wtedy nie ma to żadnego wpływu na jego jakość oraz bezpieczeństwo naszej rodziny. Sprawa ma się zupełnie inaczej w czasie przymrozków i mrozów. Wtedy taki płyn nie tylko może zamarznąć, ale zmieniając się w lód zwiększa swoją objętość co może spowodować rozsadzenie zbiornika uszkadzając cały układ chłodniczy samochodu.

Przygotowanie wnętrza auta
Na okres zimowy najlepiej sprawdzą się gumowe dywaniki, które posiadają krawędzie zatrzymujące wodę. Wiadomo, że w czasie jesiennej pluchy lub zimowej zamieci nie unikniemy wniesienia na butach dużej ilości błota i wody. Tekstylne dywaniki używane w czasie ciepłych dni tylko nasiąkną wodą z obuwia, która w czasie dużej wilgotności powietrza nie ma szans z nich wyparować. Włączając dodatkowo ogrzewanie woda będzie parować, ale we wnętrzu samochodu co będzie powodować rosienie szyb. Taka sytuacja stwarza niebezpieczeństwo, bo osłabia widoczność. Po co więc się męczyć dodatkowo jeszcze z czyszczeniem dywaników, gdy za niewielkie pieniądze można je wymienić na okres zimowy na wygodne i przede wszystkim podwyższające bezpieczeństwo całej rodziny dywaniki gumowe. Gdy się zabrudzą wystarczy jednym ruchem wylać z nich zgromadzoną wodę, przepłukać i osuszyć.

Przed nadejściem okresu zimowego warto także sprawdzić oświetlenie samochodu w związku z szybko skracającym się dniem i wcześniejszym zapadaniem ciemności. Warto też sprawdzić filtr wentylacji kabiny i wymienić go, gdyż może on być przyczyną zaparowywania szyb, gdy nie przepuszcza powietrza. Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczeństwo Twojej rodziny w czasie jazdy, warto więc o nie zawczasu zadbać i systematycznie przygotować swoje auto na jesień i zimę.

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Radek #3020855 | 10.10.*.* 15 gru 2020 15:05

  Płyny eksploatacyjne to i warto wspomnieć o wymianie oleju. Większość olejów spala się podczas jazdy a jest to zimą szczególnie niebezpieczne jesli silnik nie jest chroniony dobrym olejem. polecam Hyundai Xteer dobry syntetyk który się nie spala i dobrze smaruje silnik

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lukis #2613065 | 5.184.*.* 30 paź 2018 02:58

  O stan karoserii powinno się zadbać szczególnie przed zimą. Każdy komu zależy na swoim samochodzie, powinien odwiedzić serwis, gdzie wykonają zabezpieczenie lakieru. Jeśli samochód ma cieszyć oko długie lata, to trzeba w niego inwestować i oszczędność nie jest wskazana ;) Chyba każdy fan motoryzacji to zrozumie ;) Osobiście korzystam z lakiernika w Ełku https://www.sztukalakierowania.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karol Borys #2591527 | 94.254.*.* 30 wrz 2018 11:22

  W aucie rodzinnym jak i każdym innym warto zadbać o nasze bezpieczeństwo po przez poprawienie komfortu widoczności na drodze po przez wymianę wycieraczek na jakieś dobre. Wielką popularnością cieszą się wycieraczki Valeo, może nie są najtańsze ale jak najbardziej warte swojej ceny. Są bezszelestne a do tego idealnie czyszczą szybę oraz zbierają wodę podczas intensywnej ulewy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Norbert #2350575 | 195.117.*.* 14 paź 2017 13:55

  Jja się nie martwię o bezpieczeństwo bo mam peugota 5008 a on jest wyposażony w systemy które o to dbają. Mówię tutaj i o poduszkach i o systemach monitorujacych kierowcę i prowadzenie samochodu. Wziąłem niedawno nowego z salonu także wszytko z nim w porządku. Oczywiście jak temperatura spadnie to zmienię opony na zimowe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Karol #2349006 | 83.142.*.* 12 paź 2017 10:50

  u mnie właśnie hamulce zaczęły szwankować więc wiedziałem że szybko się trzeba do serwisu wybrać bo to jest jednak coś z czym nie ma żartów, nie warto tego lekceważyć, w Auto Serwis Wadowicka sprawą zajęli się kompleksowo, auto szybko wróciło do mnie w pełnej sprawności no i zrobili mi już pełen przegląd pod zimę właśnie więc mogę jeździć ze spokojną głową

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)