Minister zdrowia ogłosił akcję "Onkologia – włącz medyczną pasję"

2022-10-10 16:34:55 (ost. akt: 2022-10-10 16:35:27)

Autor zdjęcia: PAP

Podziel się:

Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie poniedziałkowej wizyty w Gdańsku zainaugurował akcję "Onkologia – włącz medyczną pasję". Ma ona zachęcić studentów wydziałów lekarskich do wyboru jednej z 22 priorytetowych specjalizacji lekarskich. Wśród nich jest onkologia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podkreślił, że akcja skierowana jest do studentów wydziałów lekarskich, którzy stoją przed wyborem specjalizacji.

"Namawiam studentów, żeby ich decyzje dotyczyły tych specjalizacji, które zdefiniowaliśmy jako priorytetowe" – podkreślił minister. Wskazał, że z 83 specjalizacji Ministerstwo Zdrowia zachęca do wyboru jednej z 22, "ze szczególną atencją do specjalizacji onkologicznej" – podkreślił.

Poza onkologią na liście znalazły się m.in.: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, psychiatria i medycyna ratunkowa. Minister zaznaczył, że namawianie do specjalizowania się w onkologii "wynika z wyzwania, jakie stoją przed Polską w zakresie najczęściej występujących chorób".

Zauważył, że w starzejącym się społeczeństwie nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Wskazał, że teraz dominującą przyczyną zgonów są choroby kardiologiczne, ale już niedługo będą nimi choroby onkologiczne.

"Ważne, żeby w tych specjalizacjach, gdzie jest największe zapotrzebowanie, kształcili się studenci, żeby ten ich wybór był spójny z potrzebami zdrowotnymi, z potrzebami społecznymi" – stwierdził minister Niedzielski.

Wyliczył, że na rezydenturach jest obecnie ok. 760 miejsc onkologicznych i "to niestety nie jest zajmowane w całości" – zauważył.

Podkreślił, że obecnie największym zainteresowaniem wśród studentów kierunków medycznych cieszą się takie specjalizacje, jak chirurgia plastyczna, która "w krótkim czasie gwarantuje szybkie wzbogacenie się".

Minister zapewnił, że studenci, którzy wybiorą specjalizację onkologiczną albo jedną z pozostałych priorytetowych, mogą liczyć na konkretne korzyści. "Po wyborze specjalizacji priorytetowej i przepracowaniu 10 lat umarzany będzie kredyt studencki" – powiedział Niedzielski. Będą też wyższe stypendia w czasie rezydentury.

"Uruchamiamy kampanię i mam nadzieję, że ona pozwoli podjąć decyzję studentom, żeby kierunkowali się na te specjalizacje, które mają największy potencjał, bo odpowiadają na potrzeby społeczne" – stwierdził minister.(PAP)

Piotr Mirowicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB