Cukrzyca – leczenie dietą

2023-04-28 10:36:23 (ost. akt: 2023-04-28 11:32:51) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

W 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący cukrzycy. Według niego 9 proc. polskiego społeczeństwa zmaga się z tą chorobą. Jest to poważny problem cywilizacyjny, ponieważ liczba pacjentów rośnie. W leczeniu cukrzycy ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dbanie o właściwe odżywianie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wspomóc leczenie dietą.

Rodzaje cukrzycy


Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i trudno jednoznacznie określić jej przyczyny, ale wiadomo,  że sprzyjają jej uwarunkowania genetyczne, spożywanie dużej ilości cukru oraz brak ruchu. Początkowo może rozwijać się niezauważona, dlatego warto przynajmniej raz w roku wykonywać badanie na jej obecność. Tabela poziomu cukru we krwi rozwiewa wątpliwości, czy jesteśmy zdrowi, czy potrzebne jest już podjęcie odpowiednich działań. Norma cukru we krwi u dorosłych tabela:


● prawidłowy poziom glukozy: 70–99 mg/dL (3.9 do 5.5 mmol/l);

● stan przedcukrzycowy: 100–125 mg/dL (5.6 do 6.9 mmol/l);

● cukrzyca: 126 mg/dL (7.0 mmol/l) lub więcej.Rozróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy:


● cukrzyca typu 1 – występuje, gdy trzustka przestaje wytwarzać insulinę;

● cukrzyca typu 2 – dotyczy aż 80 proc. chorych i wiąże się z niską wrażliwością organizmu na insulinę.Istnieją również takie rodzaje cukrzycy jak:


● cukrzyca wtórna – pojawia się w efekcie zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych, innych chorób oraz przyjmowanych leków;

● cukrzyca ciążowa – choruje na nią ok. 4 proc. kobiet w ciąży.Jak powinna być leczona cukrzyca? Typy cukrzycy determinują sposób leczenia, ale zawsze bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Cukrzyca co to jest ogólnie? To zespół chorób metabolicznych, w których problem stanowi podwyższony poziom cukru we krwi. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, czym jest cukrzyca definicja Ci nie wystarczy. Poniżej przedstawiamy szersze informacje na temat diety, jaką należy zastosować w trakcie jej leczenia.

Dieta dla cukrzyka


Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dieta cukrzycowa powinna zawierać obniżoną ilość węglowodanów. Ich główne źródło powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak kasze gruboziarniste, makaron razowy i płatki owsiane. Poza tym dieta dla cukrzyka to przede wszystkim produkty o niskim indeksie glikemicznym. 


Prawidłowa dieta cukrzycowa jadłospis na 7 dni łatwiej ułożyć, mając więcej informacji, a znajdziesz je na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/. Co może jeść cukrzyk? Tabela zamieszczona poniżej pozwoli Ci lepiej zorganizować swoje posiłki: 


Produkty:

Węglowodany - pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, razowe makarony, kasze gruboziarniste

Tłuszcze - wielonasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oleje roślinne, siemię lniane)

Białko - chudy nabiał, chude mięso


Zalecana dieta cukrzycowa co wolno a co nie? Dzięki tabeli wiesz już, co jeść, więc teraz powiemy parę słów o tym, czego należy unikać. Niestety słodycze muszą zostać z diety wyeliminowane. Dotyczy to również dżemów i miodów. Poza tym w jadłospisie nie powinno być tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Wskazane jest spożywanie niewielkich posiłków o stałych porach.

Dieta online dla cukrzyka?


Wygodna dieta online nie wymaga wizyt w stacjonarnym gabinecie dietetyka. W każdej chwili można się z nim skonsultować. Skuteczna dieta to taka, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb i pozwala na zahamowanie rozwoju cukrzycy oraz sprzyja poprawie samopoczucia. Odwiedź stronę https://centrumrespo.pl/dieta-online/ i dowiedz się, jak wygląda  spersonalizowana dieta online. Doświadczeni specjaliści zadbają o Twoje zdrowie. 

Leczenie cukrzycy - co oprócz diety?


Na leczenie cukrzycy typu 2 składa się farmakologia oraz dieta. Jeżeli leki okazują się niewystarczająco skuteczne, wówczas wprowadza się insulinoterapię. Niestety nieleczona cukrzyca wywołuje liczne problemy zdrowotne i może prowadzić do zgonu. Czy cukrzycę można wyleczyć? Jak do tej pory nie znaleziono sposobu na jej zupełne wyleczenie. Można jednak utrzymać ją w ryzach i żyć zupełnie normalnie. Jak wyleczyć cukrzycę naturalnie? Również naturalne sposoby po prostu zwiększają komfort życia. Najważniejsza jest umiarkowana aktywność fizyczna. Najprostsze domowe sposoby na obniżenie cukru to pilnowanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, czyli przede wszystkim przestrzeganie diety.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB