Niewolnicza praca i tony tytoniu. CBŚP zlikwidowało dwie nielegalne fabryki papierosów

2016-06-21 14:04:43 (ost. akt: 2016-06-21 14:06:22)

Autor zdjęcia: mat. CBŚP

Podziel się:

Dwie duże nielegalne fabryki papierosów zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji. 8 ton tytoniu miało trafić na rynek pod marką znanego producenta.

Zielona Góra i Kostowiec — dwa miasta i dwie duże fabryki tytoniu. W halach pierwszej znajdowała się linia produkcyjna, gdzie w ciągu jednej minuty maszyny produkowały 5 tys. papierosów. Oznaczone marką znanego producenta paczkowano, skąd trafiały do nielegalnego obrotu.

Policjanci zabezpieczyli broń maszynową oraz kompletną, a zarazem profesjonalną linię produkcyjną i ponad 5 ton tytoniu, kilkaset tysięcy sztuk podrobionych papierosów, a także komponenty niezbędne do nielegalnej produkcji.


Działalność grupy wykraczała poza granice Polski. Od sierpnia 2015 r. na rynek mogło trafić nawet 47 milionów nielegalnych papierosów. Skarb państwa mógł na tym procederze stracić co najmniej 45 milionów złotych.

5 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i trafiło na 3 miesiące do aresztu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, za które grożą wysokie kary finansowe. Nadzór nad śledztwem sprawuje prokuratura Regionalna w Krakowie. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w tej sprawie.


Do pracy w drugiej fabryce, tej pod Warszawą, werbowano i zmuszano do pracy osoby pochodzące zza wschodniej granicy. Hala magazynowa miała powierzchnię 5 tys. km kw. Znajdowały się tam dwie kompletne linie do produkcji papierosów, a każda z nich mogła wyprodukować przynajmniej po 2 miliony sztuk na dobę. W hali zmagazynowano 3 tony krajanki i około 5 milionów gotowych zapakowanych papierosów.

Grupa przestępcza przystosowała do nielegalnej działalności wynajętą halę magazynową Znajdowały się tam również pomieszczenia mieszkalne, zaplecze socjalne z salą telewizyjną i minisiłownią. W hali produkcyjnej panowały uciążliwe dla zdrowia warunki pracy — zapylenie i wysoka temperatura.


Zabezpieczono przygotowane do montażu kolejne maszyny do produkcji papierosów i kilkadziesiąt ton komponentów. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy, dotyczące tylko zabezpieczonych papierosów i tytoniu, to ponad 5,5 miliona złotych.

Sprawa jest rozwojowa. Za tego rodzaju przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

***
W 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Warszawie zlikwidowali 2 fabryki. Zatrzymano 63 osoby. 60 z nich to obywatele Ukrainy, którzy bezwzględnie byli wykorzystywani do pracy przy nielegalnej produkcji papierosów.

W całej Polsce do dzisiaj policjanci CBŚP zlikwidowali 13 nielegalnych fabryk papierosów. Ostatnia z nich, była najbardziej profesjonalnie przygotowaną. Szacuje się, że aby wywieźć potrzebne do produkcji urządzenia, maszyny i materiały trzeba by było użyć 20 ciężarówek. Ogromna ilość zabezpieczonego mienia wskazuje na przemysłowy charakter działalności.

mat. CBŚP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysztof Korczyński #3114182 | 78.30.*.* 21 mar 2024 19:33

    kiedy cena paczki papierosów przekracza kwotę dwudziestu złotych, palacz chętnie kupi papierosy bez akcyzy. Jeśli dodać do tego odstraszające nadruki na opakowaniu które mają zniechęcićdo palenia, mamy przykład hipokryzji na niespotykaną skalę.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz