Szef PKW po spotkaniu z A. Dudą: Ostateczną decyzję prezydent podejmie już po decyzji Senatu

2017-12-19 20:13:09 (ost. akt: 2017-12-19 20:15:25)

Podziel się:

Warszawa. - Pan prezydent powiedział, że będzie się temu przyglądał i ostateczną decyzję podejmie już po decyzji Senatu – powiedział Wojciech Hermeliński po spotkaniu Andrzejem Dudą. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej spotkał się we wtorek (19.12) z prezydentem, by przedstawić swoje wątpliwości do zmian w ordynacji wyborczej.

Nad uchwaloną przez Sejm nowelizacją Kodeksu Wyborczego pracuje obecnie Senat. Projekt zakłada m.in. wygaśnięcie kadencji PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Zostanie ona zastąpiona komisją wybieraną według nowych zasad. Siedmiu z dziewięciu członków wybierze Sejm, a nie jak do tej pory Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Ich kadencja ma odpowiadać kadencji parlamentu.

Zmiany dotyczą także Krajowego Biura Wyborczego. Jego szef będzie powoływany przez PKW spośród trzech kandydatów, przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych. Ponadto szef MSWiA będzie także wybierał kandydatów na 100 komisarzy wyborczych, obsługujących komisje.


źródło: TVN24/ x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB