10 faktów z życia Twojego mózgu

2018-03-26 12:10:46 (ost. akt: 2018-03-26 12:02:22)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Obchodzony niedawno Światowy Tydzień Mózgu skłania do lepszego poznania tego najważniejszego ludzkiego organu. Czytajcie, zapamiętujcie i dzielcie się z innymi!

1. Mózg człowieka waży średnio 1,5 kg, co stanowi 2% całego ciała, i jest lżejszy od mózgu neandertalczyka. Kobieta ma mózg mniejszy od mężczyzny, ale nie oznacza to różnicy w sprawności – kobiecy mózg jest po prostu bardziej wydajny. W trakcie ciąży mózg kobiety zmniejsza się, by po urodzeniu dziecka powoli wrócić do poprzednich rozmiarów. Mózg noworodka w ciągu pierwszego roku życia wzrasta trzykrotnie. Mózg francuskiego pisarza Anatole’a France’a ważył jedynie 1 kg, co nie przeszkodziło właścicielowi w zdobyciu literackiej Nagrody Nobla. Z kolei mózg Einsteina ważył 1,23 kg – przy średniej wadze mózgu mężczyzn równej 1,375 kg nie jest to imponujący wynik. Wyjaśnieniem geniuszu Einsteina mogło być bardzo dobre połączenie obu jego półkul oraz o 35% większy niż u przeciętnych ludzi obszar odpowiedzialny za matematykę i percepcję przestrzenną.

2. Pojemność przeciętnego mózgu dorosłej osoby szacuje się na ponad 250 miliardów GB – w sam raz, by przetworzyć 70 000 myśli, które każdego dnia pojawiają się w naszej głowie. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów. Każdy neuron ma ok. 0,1 mm średnicy, nawet do kilku metrów długości i jest w stanie stworzyć nawet do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi – za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadamy na nowy pomysł, w mózgu powstaje nowe połączenie. Im większa aktywność mózgu, tym więcej neuronów powstanie. Proces tworzenia się nowych neuronów trwa całe życie człowieka. We wczesnym okresie ciąży neurony dziecka rozwijają się z prędkością 250 000 na minutę.

3. Myślenie to elektryczność i chemia: neuroprzekaźniki mają za zadanie chemicznie pobudzić inne neurony. Przez pobudzony neuron przechodzi impuls elektryczny, dzięki czemu informacja przekazywana jest między neuronami i możliwa jest odpowiednia reakcja mózgu.

4. Informacje docierają do mózgu z prędkością 100 megabajtów na sekundę, a mózg przetwarza je z prędkością 2,2 miliarda megaflopów. Jedna trzecia całego mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych. Słuchając skomplikowanych rzeczy mózg może na krótki czas osłabić wzrok. W czasie naszego snu mózg nadal pracuje, segregując zebrane w ciągu dnia informacje, a w stanie aktywnym generuje około 25 watów energii – starczy, by zapalić żarówkę.

5. Mózg ludzki rozwija się do około 25 roku życia. Zatem z biologicznego punku widzenia większość osób w wieku 18-22 lat nie ma jeszcze na tyle rozwiniętego mózgu, aby uważać się za dojrzałe. Powolna degradacja mózgu zaczyna się po 50 roku życia, ale regularne czytanie książek zwiększa jego sprawność i podnosi odporność na starzenie się i chorobę Alzheimera. Innym sposobem pobudzania pracy mózgu jest aktywność fizyczna: wspomaga powstawanie nowych połączeń nerwowych. Spożyty w niewielkiej ilości, około 0,07 promila we krwi, alkohol też poprawia pracę mózgu i zwiększa jego kreatywność. Podobnie działa na mózg zapach rozmarynu. Pracę mózgu poprawia też gorzka czekolada: zawiera pirazynę, która pobudza mózg do lepszego działania, poprawia koncentrację, czas reakcji i pamięć.

6. Mózg wykorzystuje aż 20% energii i tlenu produkowanych przez organizm, a energię zużywa 10 razy szybciej niż pozostałe narządy. Jest też niesamowicie plastyczny: jeśli jakiś obszar ulega uszkodzeniu – inny potrafi przejąć jego funkcje. Na przykład u nałogowych alkoholików zniszczeniu może ulec 20% komórek nerwowych, ale po przejściu na abstynencję ich mózg częściowo zregeneruje się.

7. Mężczyzna głos kobiety przetwarza obszarem mózgu odpowiedzialnym za interpretację muzyki. Mózg osób zakochanych uwalnia takie same neuroprzekaźniki i hormony, jak po zażyciu amfetaminy. Z kolei ignorowanie przez osobę nam bliską mózg odbiera jako ból fizyczny. Gdy patrzymy na uśmiechniętą osobę, nasz mózg wytwarza endorfiny, dopaminę i serotoninę – hormony szczęścia, i działa to nawet, gdy uśmiech jest udawany. Serotoninę mózg uwalnia też, gdy się drapiemy – co zwiększa uczucie swędzenia. Agresja i skłonności samobójcze są często związane z zaburzeniami w stężeniu neuroprzekaźników – niedoborem serotoniny i glukozy, a nadwyżką adrenaliny.

8. Gdy mózg jest niedotleniony, zaczyna tworzyć własne wizje – halucynacje, które mogą zacząć się już na wysokości 2 400 m n.p.m. Inna sprawa, że niska temperatura wydłuża czas, w jakim mózg jest w stanie wytrzymać bez tlenu. Ludzi, którzy topili się w zimnej wodzie, można skutecznie reanimować nawet po 30 minutach, bez uszkodzeń mózgu.

9. Po zatrzymaniu pracy serca mózg jeszcze przez nawet 10 minut przejawia aktywność podobną jak podczas głębokiego snu, a po śmierci działa jeszcze przez około 25 sekund. Mieszkańcy plemion w Papui Nowej Gwinei zjadali mózgi zmarłych bliskich, aby nie utracić z nimi więzi.

10. Nie jest prawdą, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu: zawsze używamy całego naszego mózgu, a każdy jego obszar ma przypisane swoje indywidualne zadania. Z drugiej jednak strony prawdą jest, że przeciętny mózg potrafi zapamiętać tylko około 20% informacji, jakie otrzymał w ciągu dnia, a te 100% możemy wykorzystać znacznie lepiej – mózg to narząd nieograniczonych możliwości. Jeśli chcesz zatem używać pełnych 100% swojego mózgu, zapamiętywanie zwiększyć do 35% i jeszcze dodatkowo o 1 010% zwiększyć zyski swojej firmy – zapraszamy do udziału w szkoleniu. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zapisz się już dziś. Liczba miejsc ograniczona!

Chcesz wziąć udział w szkoleniu "Skuteczna sprzedaż w internecie - jak przejść od marki do konwersji" z Mariuszem Łodygą? Podaj nam swój adres e-mail lub numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą. Skorzystaj z szansy!
         
         
 ___ ___  __ _ 
 / __/ _ \ / _` |
| (_| (_) | (_| |
 \___\___/ \__, |
       | |
       |_|
 

Skuteczna sprzedaż w Internecie - jak przejść od marki do konwersji
Data: 12 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Olsztyn
Prowadzący: Mariusz Łodyga

Szkolenie jest organizowane w ramach Bazy Usług Rozwojowych, dlatego jego cenę można obniżyć nawet do 300 zł za osobę.
Cena szkolenia w zależności od wielkości przedsiębiorstwa:
- właściciel lub pracownik mikro firmy - zwrot 80%, koszt po rozliczeniu: 300 zł
- właściciel lub pracownik małej firmy - zwrot 80%, koszt po rozliczeniu: 300 zł
- właściciel lub pracownik średniej firmy - zwrot 50%, koszt po rozliczeniu: 750 zł
- cena regularna dla uczestników bez dofinansowania - 1500 zł netto + 23% VAT

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB