Trzech polityków Prawa i Sprawiedliwości – Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński i Zbigniew Rau – zdecydowało o zwrocie ukraińskich odznaczeń. Jak podkreślono w wspólnym stanowisku, decyzja ta ma wynikać „z szacunku dla ofiar zbrodni wołyńskiej, lojalności wobec Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz sprzeciwu wobec eskalacji konfliktu przez ukraińskie elity polityczne”.
Sprawa pojawiła się dzień po tym, jak o zwrocie swojego orderu przyznanego przez stronę ukraińską poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider ugrupowania zapowiedział wówczas rezygnację z Orderu Księcia Jarosława Mądrego, który otrzymał w 2022 roku.
– To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego – mówił Kaczyński, uzasadniając swoją decyzję.
Teraz podobny krok podjęli kolejni politycy PiS. W oświadczeniu przekazanym przez Mariusza Błaszczaka, Marka Kuchcińskiego i Zbigniewa Raua podkreślono, że zwrot odznaczeń jest wspólną decyzją, motywowaną m.in. kwestiami historycznymi oraz bieżącymi napięciami w relacjach politycznych.
opr. tom
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
nabrzmiewał czerwono - czarny wrzód i chlustnął Nam Polakom w twarz , dawni wielbiciele UPAiny coraz cheniej pozbywają się banderowskich błyskotek - szkoda że dopiero teraz po kilku latach - wtedy to chętnie wypinali piersi na przypięcie tych blaszek - dopiero teraz przed wyborami , które zbliżają się małymi krokami
zbliżają się wybory - więc ciemnemu ludowi trzeba pokazać jacy to są patrioci z nich
pomyśleć że jeszcze nie tak dawno krzyczeli Slawa Ukrainy , dzisiaj pozbywają się UPAińskich blaszek na potrzebę chwili
nabrzmiewał czerwono - czarny wrzód i chlustnął Nam Polakom w twarz , dawni wielbiciele UPAiny coraz cheniej pozbywają się banderowskich błyskotek - szkoda że dopiero teraz po kilku latach - wtedy to chętnie wypinali piersi na przypięcie tych blaszek - dopiero teraz przed wyborami , które zbliżają się małymi krokami
zbliżają się wybory - więc ciemnemu ludowi trzeba pokazać jacy to są patrioci z nich
pomyśleć że jeszcze nie tak dawno krzyczeli Slawa Ukrainy , dzisiaj pozbywają się UPAińskich blaszek na potrzebę chwili