WM.pl
10 października 2025, Piątek
imieniny: Franciszka, Loretty, Poli
  • 13°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Pianistki lepsze od pianistów?

2025-10-10 20:02:44(ost. akt: 2025-10-10 20:02:52)
W piątek rozpoczęły się przesłuchania I etapu XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W piątek rozpoczęły się przesłuchania I etapu XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Autor zdjęcia: PAP

Pianistka Shiori Kuwahara powiedziała w piątek, po swoim występie w II etapie Konkursu Chopinowskiego, że pianiści mają przewagę nad pianistkami. - Jednak w muzyce Fryderyka Chopina, która jest bardzo czuła i emocjonalna, to właśnie kobiety mają większe predyspozycje do oddania tych uczuć - zaznaczyła.

Warto przeczytać

  • W naszym domu zawsze jest gwarno i wesoło
  • Olsztyn dołącza do kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”...
  • Chcą chronić Wzgórza Pierkunowskie przed zabudową
W piątkowej sesji wieczornej wystąpiła m.in. Shiori Kuwahara z Japonii. Po swoim występie pianistka powiedziała dziennikarzom, że czuje się zmęczona, ale jednocześnie podekscytowana tym, że mogła ponownie wystąpić na scenie Filharmonii Narodowej.

Zapytana, jak czuje się jako jedna z ośmiu kobiet, które zakwalifikowały się do II etapu, Shiori Kuwahara wskazała, że brała udział w konkursach, w których grały jedna lub dwie kobiety. – Nie jestem więc tym zaskoczona. Myślę, że pianiści mają przewagę nad pianistkami. Jednak w muzyce Fryderyka Chopina – która jest bardzo czuła i emocjonalna - to właśnie kobiety mają większe predyspozycje do oddania tych uczuć – powiedziała. – Jestem więc szczęśliwa, że mam siedem »sióstr« w tym etapie – dodała.

Pianistka zwróciła również uwagę, że wszystkie utwory Chopina są trudne, także pod względem technicznym. – Chopin technicznie różni się od pozostałych kompozytorów. Jako pianiści musimy więc dostosować naszą technikę i grę – powiedziała.

W II etapie Konkursu Chopinowskiego występuje 40 pianistów z 14 krajów. Przesłuchania trwają do niedzieli - tego dnia wieczorem poznamy również nazwiska muzyków zakwalifikowanych do III etapu.

XIX edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym konkursu.

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
pianiści konkurs Chopinowski kultura muzyka
red.
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B