Prokuratura bierze się za wysypiska śmieci. Będą nowe procedury

2018-07-03 13:29:38 (ost. akt: 2018-07-03 13:32:47)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Na zlecenie Prokuratury Krajowej jednostki terenowe przebadały 250 spraw dotyczących nielegalnego postępowania z odpadami. Teraz PK ma wypracować "metodykę postępowania w tego rodzaju przestępstwach" - powiedziała Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Zobacz także: Ogromny pożar w sortowni śmieci w Olsztynie. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA, VIDEO, AKTUALIZACJA] Ogromny pożar w sortowni śmieci w Olsztynie. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA, VIDEO, AKTUALIZACJA] W nocy w sortowni śmieci przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie wybuchł pożar. Z ogniem walczyło 45 zastępów straży pożarnej. Na miejsce wciąż przyjeżdżają...
W prokuraturach rejonowych, okręgowych i regionalnych do końca czerwca zbadano 250 postępowań dotyczących naruszenia art. 183 kodeksu karnego, który dotyczy nielegalnego postępowania z odpadami. Dziesięcioosobowy zespół z PK wykorzysta teraz te informacje "Celem wypracowania metodyki postępowania w tego rodzaju przestępstwach" - powiedziała prok. Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Ten sam zespół koordynuje także sprawy pożarów wysypisk, które wybuchły w kraju w 2018 roku. Przebadano 29 takich spraw. "Koordynacja postępowań dotyczących pożarów ma służyć wymianie informacji między jednostkami prokuratury, a także między prokuraturą i policją celem ustalenia modus operandi, czyli sposobu działania w poszczególnych przestępstwach. Jej efektem może być ewentualne połączenie śledztw, albo ustalenie czy przestępstwa te zostały popełnione w warunkach przestępstwa zorganizowanego" - powiedziała PAP prok. Bialik.

W każdej prokuraturze regionalnej są koordynatorzy do spraw przestępstw związanych z naruszeniem przepisów ochrony środowiska. Śledczy z Prokuratury Krajowej współpracują także z wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska, by jak najszybciej znajdować sprawców przestępstw.

Poprzednia analiza, którą PK zleciła w maju, skutkowała połączeniem czterech postępowań: z Zabrza, Radomska, Krakowa i Tarnobrzegu. Wszystkie dotyczyły wysypisk prowadzonych przez spółki z tej samej grupy kapitałowej.

Hanna Złotorowicz

Źródło: kurier.pap.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Art. 86 Konstytucji #2530370 | 83.9.*.* 4 lip 2018 10:23

  I znowu mnie "olewają".....albo ktoś zapomniał że jestem , podobnie jak art.76(dot.frankowiczów) i 183.ust.3(dot.prezesa SN) moich sąsiadów Z Konstytucji. Co w moim kraju się dzieje ...jak się pali to zabierają się za szukanie "straży pożarnej" , zapominając że Ona cały czas jest , tylko jakoś nie " paliła" się by działać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. nieroby znalezli koryto do kasy #2530292 | 72.52.*.* 4 lip 2018 07:03

   smietniki będą sprawdzac ,nastepna afera teraz z nimi

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Polska to europejski śmietnik #2530206 | 79.124.*.* 3 lip 2018 21:27

   i znowu popłynie kasa szerokim strumieniem na opracowania , analizy a efekty jak do tej pory czyli mizerne

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ferdek kiepski #2529959 | 79.124.*.* 3 lip 2018 14:02

   im więcej koordynacji różnych urzędów , tym więcej nielegalnych wysypisk śmieci

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Polska to europejski śmietnik #2529956 | 79.124.*.* 3 lip 2018 13:59

    kiedyś był JARMARK EUROPA , teraz jest ŚMIETNIK EUROPA - nie po to Zachód przyjął Polskę do swojego eurokołchozu żeby Polakom żyło się lepiej , ale po to żeby z Polski zrobić śmietnik a urzędnicy w robieniu porządku ze śmieciami powinni zgłosić się do Chińczyków , oni potrafili ale polscy urzędnicy nadal będą traktować Polskę w taki sposób w jaki sposób alfons traktuje kobietę lekkich obyczajów

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)