Reklama

78 miliardów złotych w jeden dzień. MON ogłasza historyczny rekord

W Nowej Dębie padł rekord, jakiego jeszcze nie było w historii modernizacji polskiej armii. W ramach programu SAFE podpisano 29 umów o łącznej wartości 78 miliardów złotych. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz mówi wprost: to dzień, który zmienia rzeczywistość polskiego wojska.

Sobota w Nowej Dębie i Stalowej Woli stała się symbolicznym momentem dla polskiego przemysłu obronnego. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło podpisanie 29 kontraktów w ramach programu SAFE, których łączna wartość sięga 78 miliardów złotych. Jak podkreślił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, to „absolutny rekord” w historii modernizacji Sił Zbrojnych RP.

– Nigdy wcześniej w jednym dniu nie podpisano tak ogromnej liczby umów i tak dużych kontraktów. To dzień, który realnie zmienia rzeczywistość – mówił minister podczas briefingu.

Reklama

Jednym z kluczowych porozumień jest umowa z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej dotycząca Narodowej Rezerwy Amunicyjnej. Kontrakt wart ponad 13 miliardów złotych zakłada produkcję setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, cały proces ma być realizowany w Polsce, co ma zapewnić niezależność strategiczną w tym kluczowym segmencie uzbrojenia.

Wicepremier zwracał uwagę, że inwestycje są odpowiedzią na rosnące zagrożenia w regionie – od wojny hybrydowej, przez cyberataki, po napięcia na wschodniej i północnej granicy NATO. – Musimy budować własne zdolności produkcyjne i uniezależniać się od zewnętrznych dostawców – podkreślił.

Reklama

W Stalowej Woli podpisano kolejne wielomiliardowe kontrakty, obejmujące m.in. dostawy Bojowych Wozów Piechoty „Borsuk”, systemów minowania BAOBAB, modułów ogniowych RAK i REGINA oraz wsparcie dla programów K9 i Rosomak. Jak informuje MON, łączna wartość tych umów sięga około 60 miliardów złotych.

Wiceszefowa rządowego programu SAFE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka poinformowała, że Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej rozpoczęła wykorzystanie unijnych środków w ramach tego mechanizmu. Na konto BGK trafiła już pierwsza zaliczka w wysokości 6,5 miliarda euro.

Reklama

– Przechodzimy do etapu wspólnych zakupów z partnerami europejskimi – zaznaczyła.

Choć głównym tematem dnia były gigantyczne inwestycje zbrojeniowe, minister odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej i napięć w relacjach z Ukrainą, wskazując na potrzebę dialogu i wyjaśniania spornych kwestii.

Podpisane w sobotę umowy mają – według rządu – nie tylko wzmocnić potencjał obronny Polski, ale także napędzić krajowy przemysł zbrojeniowy na niespotykaną dotąd skalę.

Źródło: PAP
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maciej - niezalogowany 2026-05-31 17:09:02

    kolejny rekord który nawet praprawnuki będą musiały spłacać - Kamasz ma się czym chwalić

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo wm.pl




Reklama