Przez długi czas polska fauna drapieżna z rodziny psowatych ograniczała się do dwóch gatunków: wilka i lisa. Z czasem dołączył jenot, a dziś coraz więcej sygnałów wskazuje na obecność czwartego – szakala złocistego. Najnowszy przypadek odnotowano w Nosalinie, w powiecie sławieńskim koło Słupska. Rolnik zgłosił spotkanie z drapieżnikiem przypominającym wilka. Naukowcy podejrzewają, że to właśnie szakal.
Obserwacje tego gatunku w Polsce nie są już odosobnione. Po raz pierwszy odnotowano jego obecność w 2015 roku – wtedy wydawało się to przypadkiem, pomyłką lub ucieczką z niewoli. Może ktoś zobaczył dużego lisa, może młodego wilka albo bezpańskiego psa. Jednak szybko okazało się, że to rzeczywiście szakal złocisty.