Reklama

[WIDEO] Dzielny Dzik 26: Szturm na port w Elblągu | Apache, Mi-17 i ORP Śniardwy


Żołnierze Wojsk Lądowych, Wojsk powietrznodesantowych oraz Marynarki Wojennej przeprowadzili w porcie w Elblągu finałowy epizod ćwiczenia „Dzielny Dzik 26”. Scenariusz zakładał odbicie z rąk przeciwnika obiektów infrastruktury krytycznej, a działania były sprawdzianem współdziałania różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP.


Główną rolę w operacji odegrali żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy przeprowadzili szturm z wykorzystaniem lekkich pojazdów rozpoznawczych Legwan. Jednocześnie żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej wykonali desant ze śmigłowca Mi-17, zajmując wyznaczone cele na terenie portu.

Działania wspierały śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache, które zapewniały osłonę z powietrza i wsparcie dla wojsk prowadzących natarcie. Od strony wody operację zabezpieczał okręt ORP Śniardwy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, który dotarł do Elbląga po przepłynięciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Reklama

Ćwiczenie „Dzielny Dzik 26” miało na celu doskonalenie współdziałania jednostek wojsk lądowych, aeromobilnych i marynarki wojennej podczas działań związanych z ochroną oraz odzyskiwaniem infrastruktury krytycznej. Finałowy epizod w elbląskim porcie pokazał, jak istotna jest koordynacja działań różnych rodzajów sił zbrojnych oraz wykorzystanie nowoczesnego sprzętu w realizacji złożonych operacji.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama