Jak otrzymać receptę online od lekarza?

2022-08-18 06:43:36 (ost. akt: 2022-08-23 17:27:10) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Odkąd elektroniczne recepty zrewolucjonizowały opiekę zdrowotną, wielu pacjentów poszukuje informacji o tym, jak otrzymać receptę online od lekarza? Liczne zalety takiego rozwiązania sprawiają, że telemedycyna interesuje coraz więcej osób, które miewają problemy ze zdrowiem i nie chcą spędzać swojego czasu w długich kolejkach do lekarzy. Nie każdy wie, że, aby uzyskać potrzebne leki, nie trzeba już odwiedzać specjalistów osobiście. Wystarczy wypełnić prosty kwestionariusz online, by zawnioskować o wystawienie recepty online i ją otrzymać bez wychodzenia z własnego domu! Jak to zrobić? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Spis treści
Jak otrzymać receptę online od lekarza? Sposób na szybkie uzyskanie e-recepty
Kto może otrzymać e-receptę bez osobistej wizyty u specjalisty?
Na jakie leki można otrzymać receptę online od lekarza?
Jak otrzymać receptę online od lekarza – jakie dane są potrzebne do jej wystawienia?
Jak zrealizować receptę online w aptece?
Dlaczego warto korzystać z recepty online?

Jak otrzymać receptę online od lekarza? Sposób na szybkie uzyskanie e-recepty
Nie każdy wie, jak otrzymać receptę online od lekarza, chociaż jest to bardzo proste. Do uzyskania e-recepty potrzebna jest tylko platforma świadcząca usługi e-konsultacji medycznych, taka jak e-lekarz24h.pl, na której można albo zarezerwować e-wizytę u lekarza, który po zdiagnozowaniu schorzenia przepisze potrzebne leki, albo wypełnić specjalny formularz medyczny, w którym zawnioskuje się o przepisanie e-recepty na konkretny preparat. Tego typu ankieta nie jest formularzem zamówienia, lecz alternatywą dla profesjonalnego wywiadu lekarskiego, który zazwyczaj przeprowadza lekarz w swoim gabinecie. Dlatego pacjent powinien odpowiedzieć w nim zgodnie z prawdą na pytania dotyczące występujących objawów, obecności chorób przewlekłych i powodów, dla których przyjmuje lub chce przyjmować dany lek. Po wypełnieniu kwestionariusza, trafia on do specjalisty, który w ciągu zaledwie kilku minut podejmuje decyzję odnośnie wypisania e-recepty. W przypadku przyznania recepty online pacjent otrzymuje ją albo drogą e-mailową, albo jako kod wysyłany SMS-em. Może się jednak zdarzyć, że lekarz online recepty nie przepisze, kierując się wątpliwościami odnośnie zasadności przyjmowania danego leku.

Kto może otrzymać e-receptę bez osobistej wizyty u specjalisty?
E-konsultacje z możliwością wystawienia e-recepty to nieoceniona pomoc dla osób, które nie mają czasu lub fizycznej możliwości, by wybrać się do lekarza, a potrzebne jest im przedłużenie recepty w związku z kontynuacją leczenia lub nowa recepta na niezbędny preparat – konieczny do rozpoczęcia terapii. Najczęściej z możliwości uzyskania e-recepty za pośrednictwem serwisów medycznych online korzystają kobiety, którym kończą się doustne środki antykoncepcyjne i nie mogą z tego powodu czekać na osobistą wizytę u ginekologa. Jest to również idealne rozwiązanie dla seniorów, pacjentów niepełnosprawnych i obłożnie chorych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjście z domu. E-recepta ma więc duże znaczenie dla osób, które potrzebują szybko i bez zbędnej zwłoki wykupić potrzebne leki.

Na jakie leki można otrzymać receptę online od lekarza?
Dzięki konsultacji lekarskiej online można uzyskać e-receptę na preparaty zwalczające wiele dolegliwości i schorzeń. Zazwyczaj nie ma problemów z uzyskaniem recepty online na leki pozwalające kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz terapię chorób przewlekłych. E-konsultacje medyczne są również wygodnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy pacjentka chce niezwłocznie uzyskać możliwość zakupu tabletki „dzień po”, czyli tzw. awaryjnej metody antykoncepcyjnej. Korzystając z wystawienia recepty online można również zawnioskować o przepisanie leków na zakażenie układu moczowego i choroby nerek, problemy z przewodem pokarmowym i wątrobą oraz środki wskazane do stosowania przy występowaniu nadciśnienia tętniczego. Czasem jednak specjalista prowadzący e-konsultacje, aby potwierdzić istnienie schorzenia i potrzebę leczenia go konkretnym specyfikiem, może zlecić dodatkowe badania i przepisać e-receptę dopiero po uzyskaniu ich wyników.
Nie da się ukryć, że e-porada lekarska z możliwością wystawienia e-recepty po wypełnieniu formularza to bardzo wygodny sposób na pozyskanie potrzebnych leków. Dzięki niej można nie tylko szybko uzyskać niezbędną pomoc medyczną, ale również zaoszczędzić na specjalistycznych poradach.

Jak otrzymać receptę online od lekarza – jakie dane są potrzebne do jej wystawienia?
Wsparcie medyczne jest bardzo ważne, dlatego warto wiedzieć, jak otrzymać receptę online od lekarza. W trakcie uzupełniania formularza medycznego pacjent jest zwykle proszony o przekazanie niezbędnych danych do wystawienia e-dokumentu. Są to: numer PESEL (pomocny przy identyfikacji osoby), imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe - takie jak numer telefonu i adres e-mailowy, na które można przesłać wystawioną receptę online. Ponieważ lekarz odpowiedzialny za wydanie e-recepty musi również pozyskać informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, konieczne jest opisanie przez niego przebytych wcześniej chorób i operacji oraz wymienienie wszystkich alergii i przeciwwskazań do przyjmowania konkretnych preparatów. Pozyskanie szczegółowych informacji na temat pacjenta pozwala na bezpieczne korzystanie ze świadczonych usług medycznych oraz jest gwarancją postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego w przyszłości.

Jak zrealizować receptę online w aptece?
Od 2020 roku w Polsce nie praktykuje się już wystawiania papierowych recept, w których miejsce pojawiły się ich elektroniczne ekwiwalenty, czyli tzw. e-recepty. Można je uzyskać zarówno podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej, jak i w czasie zdalnych konsultacji z lekarzem. Dzięki nim możliwe jest szybkie i bezproblemowe wykupienie przepisanych leków w każdej aptece. Jak wygląda realizacja recepty online w aptece krok po kroku?

Realizacja uzyskanej recepty online jest prosta i można to zrobić w dowolnej aptece. W tym celu konieczne jest przekazanie farmaceucie 4-cyfrowego kodu otrzymanej e-recepty, jej kodu QR bądź wydruku informacyjnego z kodem kreskowym oraz numeru PESEL pacjenta, dla którego specjalista wystawił receptę online. Istnieje również możliwość okazania recepty na urządzeniu mobilnym, dzięki czemu zalecone leki może odebrać nie tylko adresat recepty, ale również bliska mu osoba. Na tej podstawie pracownik apteki ma wgląd do informacji na temat pacjenta i wie, że może przekazać zamówiony preparat. Warto zaznaczyć, że recepta online jest ważna przez 30 dni od momentu jej wystawienia przez lekarza. Inaczej jest z antybiotykami, które można wykupić na receptę w ciągu 7 dni. W przypadku przekroczenia tych terminów e-recepta staje się nieważna i nie ma możliwości zakupu medykamentów za jej pośrednictwem.

Dlaczego warto korzystać z recepty online?
Recepta online od lekarza – choć jest stosunkowo nowym rozwiązaniem – zyskała w Polsce wielu sympatyków, którzy chętnie z niej korzystają. Jedną z głównych zalet recept, które można uzyskać przez Internet jest oszczędność czasu zarówno dla indywidualnego pacjenta, jak i dla całej opieki zdrowotnej, która dzięki przeniesieniu niektórych usług medycznych do sieci, może usprawnić swoją pracę. Możliwość uzyskania e-recepty w drodze konsultacji lekarskich online sprawia, że pacjent nie musi rejestrować się na wizytę z dużym wyprzedzeniem, a wręcz przeciwnie – może z niej skorzystać wtedy, kiedy pozwala mu na to czas i obowiązki. Wszystko dlatego, że e-porada lekarska odbywa się zdalnie, za pośrednictwem telemedycyny, a najpopularniejsze platformy medyczne oferują swoje usługi nawet 24 godziny na dobę!

Zaletą przemawiającą na korzyść recepty online jest to, że jej wystawienie nie zajmuje dużo czasu. W przypadku pozytywnej decyzji specjalisty, pacjent może ją otrzymać nawet w kilka minut od wypełnienia ankiety medycznej. Ma to znaczenie w przypadku, kiedy chory powinien kontynuować swoją terapię, a opakowanie leku, który stosuje jest na wyczerpaniu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB