Komisja Europejska uderzyła w jednego z największych gigantów technologicznych świata. Google musi zapłacić 890 mln euro kary za naruszenie unijnych przepisów dotyczących konkurencji cyfrowej. Bruksela zarzuca firmie, że promowała własne usługi kosztem konkurentów i ograniczała użytkownikom dostęp do tańszych ofert.
Google otrzymał od Komisji Europejskiej jedną z najwyższych kar w historii unijnych regulacji cyfrowych. Amerykański koncern został ukarany kwotą 890 mln euro za naruszenie przepisów Aktu o rynkach cyfrowych (DMA), które mają ograniczać dominację największych firm technologicznych.
KE uznała, że Google wykorzystywał swoją pozycję, aby faworyzować własne usługi w wyszukiwarce oraz utrudniać twórcom aplikacji korzystanie z alternatywnych kanałów sprzedaży w sklepie Google Play.
Największa część kary – 460 mln euro – dotyczy wyszukiwarki Google. Zdaniem Komisji firma promowała własne rozwiązania, m.in. związane z zakupami, hotelami, transportem czy wydarzeniami sportowymi. Własne oferty miały być wyświetlane wyżej niż konkurencyjne propozycje i wyróżniane bardziej atrakcyjną formą wizualną.
Kolejne 430 mln euro kary związane jest ze sklepem Google Play. Według KE koncern ograniczał twórcom aplikacji możliwość informowania użytkowników o tańszych ofertach dostępnych poza platformą Google. Chodzi m.in. o sytuacje, w których aplikacje mogłyby kierować klientów bezpośrednio na własne strony internetowe lub do innych sklepów z aplikacjami.
Unijni urzędnicy jako przykład wskazali popularne gry, takie jak „Clash of Clans” czy „Brawl Stars”. Według KE użytkownicy Androida często byli zmuszeni do korzystania z systemu płatności Google, od którego firma pobierała wysokie prowizje – nawet do 30 proc. wartości transakcji. Zdaniem Brukseli konsumenci powinni mieć możliwość wyboru tańszych sposobów zakupu cyfrowych produktów.
Komisja Europejska podkreśliła, że skala działania Google jest ogromna. Z usług firmy w Unii Europejskiej korzysta około 482 mln niezalogowanych kont, co oznacza, że platforma dociera praktycznie do całej europejskiej populacji.
Google ma teraz 60 dni na dostosowanie swoich usług do unijnych wymogów. Jeśli tego nie zrobi, firmie mogą grozić kolejne sankcje – nawet do 5 proc. światowego dziennego obrotu.
To kolejny cios wymierzony w największe koncerny technologiczne. W kwietniu 2025 roku Komisja Europejska nałożyła na Apple karę w wysokości 500 mln euro za ograniczanie konkurencji w swoim sklepie z aplikacjami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze