Morawiecki spotkał się z Junckerem

2018-01-09 23:07:34 (ost. akt: 2018-01-09 23:53:59)

Podziel się:

Dzisiaj (9 stycznia) po godzinie 20 Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.


Przypomnijmy, że Komisja Europejska zadecydowała pod koniec grudnia 2017 roku o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego. Polski rząd dostał trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w zakresie praworządności. Szef KE po ogłoszeniu decyzji zaprosił premiera Morawieckiego na rozmowę do Brukseli.

Premier na zaproszenie odpowiedział i 9 stycznia, tuż po zaprzysiężeniu nowych ministrów w zrekonstruowanym rządzie, udał się do Brukseli.

W czasie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki podkreślił, że w czasie rozmowy z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem i wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem potwierdzona została wola obu stron w zakresie współpracy w wielu obszarach.

Morawiecki powiedział też, że w czasie spotkania wyrażone zostały intencje polskiego rządu co do tego, czym reforma sądownictwa jest i czym ma być. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza o to, czy spotkanie może przynieść zmianę w decyzji o wdrożeniu procedury z art. 7.1, premie przyznał jednak, że trudno było się spodziewać, że w czasie takiego spotkania stanowisko drugiej strony zmieni się diametralnie.

Premier poinformował także, że w czasie rozmowy apelował do szefa KE, by budżet UE odpowiadał na potrzeby krajów doganiających.

Rozmowy będą kontynuowane w lutym.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB