Papież Leon XIV, składający w sobotę wizytę w księstwie Monako, w przemówieniu do mieszkańców tego najbogatszego państwa na świecie powiedział, że jego dziedzictwo duchowe zachęca do oddania bogactwa w służbę prawa i sprawiedliwości, zwłaszcza gdy ostentacja siły i logika ucisku niszczą świat.
— Wasza ziemia nad Morzem Śródziemnym, położona między państwami założycielskimi wspólnoty europejskiej, ma w swojej niepodległości powołanie do spotkania i troski o przyjaźń społeczną, dzisiaj zagrożone przez szerzenie się klimatu zamknięcia i samowystarczalności - podkreślił papież po spotkaniu z księciem Albertem II, zwracając się do osób zgromadzonych przed Pałacem Książęcym.
— Dar bycia małym i żywe dziedzictwo duchowe zachęcają do tego, aby oddać wasze bogactwo na służbę prawa i sprawiedliwości, zwłaszcza w momencie historycznym, w którym ostentacja siły i logika ucisku niszczą świat i zagrażają pokojowi — dodał.
Leon XIV powiedział również mieszkańcom księstwa, reprezentującym 150 narodowości: "Pluralistyczny skład waszej wspólnoty czyni z tego kraju mikrokosmos, w którego dobrobyt wkład wnoszą żywotna mniejszość lokalnej społeczności i większość obywateli pochodzących z innych państw świata."
Papież zauważył, że niemało mieszkających w Monako osób odgrywa znaczącą rolę na polu ekonomicznym i finansowym, podczas gdy wielu pracuje w sektorze usług.
— Mieszkanie tutaj stanowi dla niektórych przywilej — dodał.
Leon XIV zwrócił uwagę, że Monako jest jednym z nielicznych państw, w których katolicyzm jest religią państwową.
Papież mówił, że Królestwo Boże „wstrząsa niesprawiedliwym układem władzy, strukturami grzechu, które wykopują przepaści między ubogimi a biednymi, między uprzywilejowanymi a odrzuconymi, między przyjaciółmi a wrogami”.
Podkreślił, że chrześcijanie są zobowiązani do tego, by stali się na świecie „królestwem braci i sióstr, obecnością, która nie przytłacza, ale podnosi, nie rozdziela, ale łączy i jest gotowa chronić zawsze z miłością każde życie ludzkie, w każdym momencie i stanie”.
Papież wyraził przekonanie, że także w mało religijnej, bardzo zsekularyzowanej kulturze podejście do problemów w duchu nauki społecznej Kościoła może „przynieść wielkie światło” w czasach, gdy wielu osobom trudno jest mieć nadzieję.
Leon XIV podarował Albertowi II mozaikę przedstawiającą świętego Franciszka z Asyżu.
Kolejnym punktem wizyty papieża jest spotkanie ze wspólnotą katolicką Monako w Katedrze Niepokalanego Poczęcia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze