Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie infrastruktury energetycznej Ukrainy. Dokument został parafowany podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026) w Trójmieście.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele spółek, w tym wiceprezes PGE Katarzyna Rozenfeld oraz prezesi Ireneusz Fąfara, Grzegorz Kinelski i Grzegorz Lot. Obecni byli również minister aktywów państwowych Wojciech Balczun oraz wiceminister w resorcie Eliza Zeidler.
Jak podkreślił minister Balczun, odbudowa Ukrainy to jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych od czasów II wojny światowej, a jego wartość Bank Światowy szacuje na ponad 500 miliardów dolarów.
– Nie wyobrażam sobie, żeby polskie firmy nie brały nim udziału. Ta dzisiejsza inicjatywa połączenia sił firm energetycznych, największych spółek Skarbu Państwa do tego, żeby realizować takie projekty w relacjach z Ukrainą, jest tego naczelnym dowodem – zaznaczył.
Wiceprezes PGE Katarzyna Rozenfeld zwróciła uwagę, że energetyka jest fundamentem funkcjonowania nowoczesnych gospodarek, a polskie spółki mogą odegrać istotną rolę dzięki doświadczeniu i kompetencjom.
– Wkład, jaki możemy wnieść w tę odbudowę (...) to nie tylko dostęp do kapitału czy rozmiar naszych organizacji. To także, a może przede wszystkim, kompetencje i doświadczenie – mówiła.
Prezes Enei Grzegorz Kinelski ocenił, że podpisany dokument otwiera drogę do przygotowań na przyszłe działania związane z odbudową i modernizacją ukraińskiego systemu energetycznego.
Z kolei prezes Tauronu Grzegorz Lot podkreślił zarówno biznesowy, jak i humanitarny wymiar współpracy, wskazując na znaczenie wsparcia dla mieszkańców Ukrainy.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zaznaczył natomiast, że inicjatywa ma szczególne znaczenie w kontekście trudnej sytuacji energetycznej Ukrainy, gdzie dostęp do prądu bywa ograniczony.
Wiceminister Eliza Zeidler dodała, że resort aktywów państwowych liczy na szybkie i konkretne efekty współpracy spółek Skarbu Państwa w tym obszarze.
Podpisany list intencyjny ma umożliwić koordynację działań największych polskich firm energetycznych przy wsparciu odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Konferencja URC 2026 w Gdańsku gromadzi przedstawicieli rządów, instytucji międzynarodowych oraz sektora finansowego. Główne tematy wydarzenia to wsparcie gospodarcze i bezpieczeństwo Ukrainy. URC organizowana jest cyklicznie od 2022 roku i stanowi platformę koordynacji międzynarodowej pomocy dla kraju dotkniętego wojną.
PAP, opr. tom
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.